• $9,237
  • €10,7986
  • 530.761
  • 1432.8
28 Ocak 2014 Salı

Babacan'dan açıklamalar!

İsviçre'nin Davos Kasabası'nda WEF (Dünya Ekonomik Forumu) toplantılarına katılan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan katıldığı oturumda moderatörün sorularına cevap verirken ülkenin ekonomik gidişatı hakkında önemli açıklamalar yaptı. Döviz konusunda sorulan soruya dalgalanmanın sadece ABD Merkez Bankası'ndan kaynaklanmadığını, iç nedenlerin de volatiliteyi tetiklediğini ifade etti.
Kurun "bir yeniden fiyatlandırma süreci" olduğunu ifade eden Babacan ülkeden kuvvetli bir sermaye çıkışı olmadığını sözlerine eklerken ülkenin global tahvil piyasalarında işlemlere devam ettiğinin de altını çizdi. Yabancı çıkışının sınırlı olmasının, Türkiye'ye yatırım yapanların yatırımlarını muhafaza ettiği anlamına geldiğini söyleyen Babacan, "Bu, Türkiye ile diğer kur hareketi yaşayan ülkeler arasında önemli bir fark!" dedi.
Babacan, 2014 yılında ülkede seçimler yaşanacağını, bu nedenle bazı sorunların beklenebileceğini ifade ederken, net kamu borcunun sadece TL cinsinden olduğunu, faiz ve kur hareketlerine karşı da bankaların bilançolarının dengeli yapıları nedeniyle güçlü durumda olduklarını vurguladı.
Ülkenin yapısal sorunu olan cari açık problemine karşı yapısal reformlar yapılmaya çalışıldığını da söyleyen Babacan, ülkemizdeki kısa vadeci yabancı yatırımcıların (sıcak paracılardan bahsediyor) tabii ki kur hareketlerinden rahatsız olduğunu açıklarken, dönemin onlar için "ürkütücü bir dönem" olduğunu da ifade etti. Merkez Bankası'nın uyguladığı para politikasının ve faiz koridoru yaklaşımının çok kısa vadeli sermaye hareketleri açısından ülkenin cazibesini azalttığını da ekleyen Babacan, "İçeride kalan sermaye büyük çapta uzun vadeli yatırımcı!" dedi.
Türkiye'de hisse senetlerinin, bono ve tahvillerin ve de ülke parasının yeniden değerlendirme sürecinin ve faizlerin de yeni bir denge aramasının gerçekleştiğini belirten Babacan, iç döviz talebi olduğunu ama önemli boyutta bir dış sermaye çıkışı olmadığını tekrar gündeme getirdi. Ülke üzerinde hâlâ FED politikaları konusundaki beklentilerin etkili olduğunu, geçen hafta sonunda gerçekleşen son piyasa hareketlerinin de dış konjonktür nedeniyle gerçekleştiğini söylerken, örneğin Arjantin parası pesonun bir günde yüzde 10-15 değer kaybettiğini, bizim piyasanın da bundan ve diğer dış faktörlerden etkilendiğini, döviz borcu olan veya ithalat yapan şirketlerin de döviz satın alma takvimini değiştirdiğini gördüklerini söyledi.
Babacan yılın hemen başında olduğumuzu, bu yıl için büyümenin yüzde 4 civarında gerçekleşmesini ve cari denge açığının da biraz aşağıya gelmesini beklediklerini söylerken, Orta Vadeli Program'da bir revizyon yapmak için henüz erken olduğunu, piyasa göstergelerinin nerede denge bulacağının beklenmesi gerektiğini, kurdaki hareketlenmenin varacağı noktayı ve kurdan enflasyona geçişin boyutunu görmeden ekonomi politikası kararları verilemeyeceğini, hedef ve tahminlerin değiştirilemeyeceğini de ekledi.

<p>Türkiye'nin attığı önemli adımlar  dünya medyası tarafından yakından izleniyor. Birçok ünlü düşün

“Türkiye yükselen ağır sıklet”

21. yüzyılın en iyi dizisi seçildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya Cumhurbaşkanı ile ortak basın toplantısı düzenledi

Mersin'de TURKOVAC Faz-3 çalışması kapsamında gönüllüler aşılanıyor