• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
5 Ağustos 2014 Salı

Ayşe Teyze nerede oturuyor?

Temmuz 2014 ayı tüketici enflasyonu dün ilan edildi. Tüketici enflasyonu bir önceki aya göre bakılırsa yüzde 0.31 değerinden yüzde 0.45 değerine yükseldi. Bir önceki yılın aralık ayına göre bakılırsa da yüzde 4.32 değerinden yüzde 6.18 değerine çıktı. Bir önceki yılın temmuz ayına göre bakılınca yüzde 8.88 değerinden yüzde 9.32 değerine çıktı. On iki aylık ortalamalara göre bakılırsa da, yüzde 7.47 değerinden yüzde 8.35 değerine varmış oldu.

Tüketici endeksi enflasyonunun büyük nedenleri, eğer grup olarak bakılırsa, yüzde 24.45 ağırlık taşıyan gıda ve alkolsüz içecekler grubunda yıllık bazda yüzde 12.56 artış ile gerçekleşti.

Her kişi kendi gözlüğünden...

Grup olarak yüzde 16.41 ile ikinci büyük ağırlığı taşıyan konut sektöründe ise enflasyon yüzde 5.41 arttı.
Üçüncü büyük ağırlık taşıyan sektör olan ulaştırma ise yüzde 15.54 pay ile 10.29 enflasyon düzeyine çıktı.
Buraya kadar bakıldığında enflasyonun bütün kritik ölçütlerde ama hafifçe yükseldiği görülebilir.
Ülkemiz henüz karar veremedi. İktisatçılara göre enflasyon faizi yükseltir. Siyasetçilere göre ise faiz enflasyonu yükseltir. İhracatçılara göre dolar TL kurunun ülke parasının değer kaybı yönünde gitmesi iyidir, ithalatçılara göre ise çok kötüdür. Her kişi enflasyona kendi gözlüğünden, kendi çıkarına göre bakar.

Ama ülkemizde en komik olan “Ayşe Teyze ve Ali Rıza Bey” enflasyonu konseptidir. Bu enflasyondan en çok bahseden de değerli Ağabeyimiz Güngör Uras’tır. Güngör Ağabey döviz kurları yükseldi mi “Bu ateşe döviz dayanmaz!” ibaresini patlatır. Ama döviz rezervi azalmadı arttı!
Enflasyon yükselirse de bu sefer “Manav, market çıldırdı!” diye feryat eder. Enflasyon ilan edilmeden önceki gün “Biraz meyve ve kahvaltılık aldım, 126 lira verdim!” diye yazmış. Biraz ne kadar acaba? Kaldı ki, İstanbul’un Sarıgazisi, Dudullusu, Gültepesi, Gazi Osman Paşası, Sultanbeylisi ve hatta daha da öteleri var. Bir de Yeniköy, Bebek, Etiler, Yeşilköy, Suadiye, Çiftehavuzlar, Beylerbeyi, Boğaz sahilinin çoğu gibi birbirinden çok farklı yapıda semtleri var. Genelde de pahalılık yaşanan semtler varlıklı ve yüksek gelirli vatandaşların oturduğu yerler, buralarda enflasyon hızla artar. Fiyatlara zam yapmanın zor olduğu yerlerde ise enflasyon daha düşüktür, ama oralarda yaşayan nüfus daha fazladır ve oranın enflasyonu daha azdır. Vurgulayalım nüfusun çoğunluğu da buralarda oturur.

Bizim mahallede zam kolay

Güngör Abiciğim, normal vatandaşlar sen ile benim oturduğumuz ve alışveriş ettiğimiz semtlerin yanından bile geçemezler. Bu nedenle onların mahallelerinde zam yapmak zor, senin benim mahallemde kolaydır. Yani biz kendi bölgemizde kilosu 25 liraya satılan kiraza bakıp, normal vatandaşın da bu fiyata çıkmış kirazı aldığını düşünürsek saçmalamış oluruz.
Yani, ya Ayşe Teyze ve Ali Rıza Bey nerede oturuyor söyle, ya da bu söylemden vazgeç!

<p>Futbol, sahaları aşıp evlerimizdeki televizyonlara, günlük  aktivitelere ve tabi ki son olarak oy

Neden PES Atarız?

Kütahyalı marangoz ahşaptan susuz ceviz soyma makinesi icat etti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (22 Ekim 2021)

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi