• $13,8229
  • €15,6294
  • 790.021
  • 1927.39
24 Ocak 2013 Perşembe

Avrupa'da ülke ve şirket durumları!

Her yıl Paris'te yapılan ve bizim de üçüncü defa katıldığımız Coface yıllık ülke riski toplantısında bu sefer konuşulan konulara damga vuran Avrupa'nın sorunları ve gelişen ülkelerin parlak gelişmeleri idi.
Toplantıya flaş konuşmacı olarak çağrılan Roubini standard kötümser konuşmasını yaptı. Yeni bir şey söylemedi.
Toplantıda genelinde geçmiş yıllarda Türkiye konusunda çok tartışma olurken, bu yıl Türkiye nerede ise hiç konuşulmadı. Çünkü durumumuz Avrupa ülkelerinden çok daha iyi.  Tersine, geçen yılllarda başarılı bulunan Polonya ve Brezilya, bu yıl sorun yaşayan ülkeler olarak gündeme geliyor.
"1.20130123232510.jpg"Coface'ın kendi iktisatçıları tarafından derlenen ve aşağıya iki tablo halinde alacağımız tahmin ve veriler Avrupa'nın durumunu aksettirmesi bakımından oldukça sağlam içerikli.
Birinci tablo, Avrupa'daki ülkeler için 2012 yılı sonu ve 2013 yılı bütünü için büyüme tahminleri. Tabii tahminler ilk beklentiler ve hafifçe revize edilmesi olası. Ama görünen Euro bölgesinin 2013 yılında da sürünmeye devam edecek olması.
Diğer taraftan  2012 yılını kapsayan ikinci tabloda şirketler cephesi analiz ediliyor. Şirketlere bakıldığında durum çok kötü denemez.
FRANSIZ-İTALYAN YANDI
"2.20130123232436.jpg"Şirketler iki şekilde analiz edilmiş. Birincisi, ülke şirketlerinin borcunun ülke GSYİH'sına oranı ve şirket borçlarının borcun ne kadarının kendi kaynaklarından  finanse edildiğinin oranı. Diğer taraftan da şirketlerin karları GSYİH oranı olarak veriliyor.
Tablodan Fransa ve İtalya'nın şirketlerinin göreli olarak daha zor durumda olduğu ve kendilerinin finansman sağlama oranının düşük olduğu görülüyor. Fransa ve İtalya'nın şirketlerinin karlılık oranları da düşük. 
Almanya ve ABD'de ise şirketler cephesinde çok daha iyi bir görüntü var.

<p> </p>

Mesut Özil - Vitor Pereira arasında soğuk savaş devam mı ediyor?

İsrail hapishanesinden kaçan Filistinli tutuklular mahkemede darbedildi

Bir çiftçi tarafından bulundu! İçinden servet çıktı

Kedilerin en çılgın halleri