• $8,5149
  • €10,2709
  • 498.754
  • 1441.33
17 Aralık 2013 Salı

Avrupa’da sanayi üretimi tekliyor!

Avrupa’nın kriz sonrası toparlanmasının yavaş geliştiği ve krizin henüz atlatılmamış olduğunun ve daha da sürebileceğinin en güzel göstergesi sanayi üretimi verileri. Eurostat tarafından geçtiğimiz günlerde ilan edilen euro bölgesinin tek para sistemindeki 17 ülkesinin sanayi üretimi verileri Eylül 2012 tarihinden bu yana en yüksek aylık düşüşü sergileyerek ekim ayında yüzde 1.1 oranında daraldı.
Euro bölgesi resesyondan 2013 yılının ikinci çeyreğinde çıkmış ve pozitif büyüme sergilemeye başlamıştı. Ancak 2013 yılının üçüncü çeyreğinde ise artan işsizlik ve düşük tüketici ve şirket güveni nedeniyle sorunlar ortaya çıkmış ve kötümserlik ortaya dökülmüştü.
İlan edilen veriler Avrupa ekonomilerinin kırılganlığını ve Avrupa Merkez Bankası’nın destek vermeye devam etmesi gerektiğini açıkça ortaya koymakta.

DARALMA SÜRPRİZ SAYILMAMALI

Aslında sanayi üretimin ne durumda olduğu konusundaki beklentilerini açıklayan analistler eylül ayı verileri yeniden değerlendirilerek yüzde 0.2 kadar düşüş ortaya çıktıktan sonra ekim ayı için 0.3 ortalama sanayi üretimi büyüme beklentisi açıklamışlardı. Ancak pazartesi günü Avrupa’nın en iyi durumdaki büyük ekonomisi Almanya’nın sanayi üretiminin de ekim ayında yüzde 1.2 daraldığı ilan edildikten sonra şimdi de euro bölgesinin bütününde sanayi üretimi daralması sürpriz sayılmamalı.
Öyle gözüküyor ki, Avrupa’nın büyümesi, otomobil benzetmesi kullanılırsa “düşük viteste kilitlenmiş” durumda . Bu durumda da enflasyonist baskı oluşmayacağından Avrupa Merkez Bankası’nın düşük faize ve bol likidite desteği yaklaşımına devam etmesi bekleniyor.

BİRDEN FAZLA GÖSTERGE LAZIM

Avrupa Merkez Bankası politika faizini kasım ayında 0.25 düzeyine indirerek yeni bir düşük faiz rekoru kırmıştı. Fazi indirmesinin temel nedeni de enflasyonun rekor düzeyde düşük gerçekleşmiş olması idi. Banka bu ortamda büyümeyi canlandırmak için her türlü desteğe devam edeceğini de açık ve seçik bir şekilde zaten ifade etmişti.
Avrupa Komisyonu adına konuşan bir kişi ise yaptığı açıklamada tek bir verinin çok önemli bir sinyal olamayabileceğini ve birden fazla göstergeye bakmanın önemli olduğunu vurguladı. Komisyona göre Avrupa giderek kuvvetlenen bir canlanma ve büyüme dönemine girmekte idi ve bu yakında verilere de aksedecekti. Örneğin ekim ayı büyümesi yüz 0.2 artış sergilemişti.
Sanayi üretimi daralmasında enerji üretiminde yüzde 4 daralma, otomobil ve elektronik gibi dayanıklı mallar üretiminde yüzde 2.4 daralma, ve sermaye malları üretiminde yüzde 1.3 düşüş rol oynadı. Enerji üretimindeki daralma aslında her yıl üçüncü çeyrekte üretimi kısa bir süre durdurarak yapılan normal bakım sürecinin sonucu olarak açıklanıyor.

<p>Tarihçi-Yazar Koray Şerbetçi bu hafta Kestirmeden Tarih  programında Kudüs özel bölümüyle karşını

Medeniyetlerin aynası Kudüs… Kadim şehre kim ne getirdi?

NASA Mars'ın 3 boyutlu görüntülerini yayınladı

Düştüğü dere yatağında 5 gün mahsur kaldı

Mersin sahilinde bulundu! Sahil güvenlik hemen çalışma başlattı