• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
15 Haziran 2013 Cumartesi

Avrupa’da sanayi toparlanıyor

Bugün dünyanın halini daha açık görebilmek için medyaya düşen birkaç bilgiyi özet olarak sütuna aktarıyoruz. Aşağıda ilk olarak Wall Street gazetesinin araştırmasına dayanılarak Batı’daki 7 gelişmiş büyük ekonominin 2008 global krizinde, resesyondan evvelki son zirve GSYİH sayısından bu yana, toplam yüzde kaç reel büyüme yaşadıkları sergileniyor. Wall Street Journal değerlendirmelerine göre, yedi büyük ekonomiye bakılırsa Kanada toplam yüzde 5.1 kümülatif pozitif büyüme ile birinci, ABD ise kümülatif yüzde 3.2 reel büyüme ile ikinci, Almanya ise sadece yüzde 1.3 reel büyüme ile üçüncü.Ancak Fransa eksi 0.8 reel daralma ile dördüncü, Japonya eksi 1.3 reel daralma ile beşinci, İngiltere Birleşik Krallığı eksi 2.6  daralma ile altıncı ve İtalya ise yüzde eksi 8.6 ile yedinci olarak gözüküyor.  
         
TAHMİN DÜŞTÜ
Bu arada Dünya Bankası 2013 yılı için küresel ve ulusal büyüme tahminlerini yeniden revize  etti. Dünya Bankası’na göre 2013 yılı küresel reel büyümesi daha önce ilan edildiği gibi yüzde 2.4 olamayacak, sadece yüzde 2.2 olarak gerçekleşecek. Zaten 2013 tahmini de  beş ay evvel, Ocak 2013 tarihinde yüzde 3 düzeyinden yüzde 2.4 düzeyine indirilmiş olduğundan 2.2 yönünde değişim, yani bir kere daha aşağıya doğru hafif revizyon  sürpriz olmadı. Revizyonda Çin ve Avrupa’nın yavaş gidişatı temel zayıflama nedeni. Dünya Bankası’nın değerlendirmesinde Asya piyasaları için ise en büyük riskin, faizlerin çok yükselmesi olduğu düşünülüyor. Dünya Bankası Türkiye için bu yılki 2013 reel büyüme tahminini de revize etti. 2013 büyümesi yüzde 4 düzeyinden yüzde 3.6 düzeyine indirildi. 2014 reel büyümesi ise yüzde 4.5 olarak tutulurken, 2015 reel büyümesi ise yüzde 5 düzeyinden yüzde 4.7 düzeyine çekildi. Cari denge açığında GSYİH oranı ise 2013 için yapılan tahminde baştan yüzde 7 iken, şimdi yüzde 6.9 düzeyine indirildi. 2014 tahmini ise yüzde 6.8 değerinden yüzde 7.1 düzeyine yükseltildi. 2015 tahmini ise yüzde 6.5 oranından yüzde 7.2 değerine çıktı.  Yani Dünya Bankası kötümserleşti.  
       
MORALLER YÜKSELDİ
Avrupa genelinde ise biraz daha iyi veriler ortaya çıktı. Almanya ve Fransa’d aki iyi performans sonucu üçüncü aydır peş peşe artan sanayi üretimi moralleri yükseltti. 17 Avrupa ülkesinde toplam sanayi üretimi mart ayında yüzde 0.4 arttı. Ancak euro bölgesinin büyük finans sektörü ve kamu maliyesi sorunları yaşayan İtalya, İspanya, Yunanaistan ve Portekiz’de ise sanayi üretimi daraldı. Euro bölgesi ekonomisinin geneli 2013  yılı ilk çeyreğinde reel olarak yüzde 0.2 daralmıştı. Bunun arkasında ise özel yatırımın daralması vardı. Ama özel tüketimin biraz artması durumun daha kötü olmasına izin vermedi. Gene de bu veri euro bölgesinin peşpeşe altıncı defa çeyreklik daralma yaşadığı anlamına geliyor.  
 Bütün bu ekonomi haberlerine bakıldığı zaman Türkiye’nin 2013 ilk çeyreğinde yüzde 3 reel büyüme sergilemesi oldukça önemli bir başarı. Ancak bütün bu veriler “Gezi” geriliminden önceki veriler. Tam 18 günü aşan gerilimin ekonomiye ne tür etki yapacağı henüz tam bilinemiyor. Buna ilaveten ABD’de FED’in ne yapacağı ve ne zaman yapacağı da risk algılaması yaratan bir belirsizlik olurken, ABD’nin Suriye’nin kırmızı çizgiyi geçtiği ve ABD’nin muhaliflere silah desteği vereceği haberi de ek belirsizlik yaratmakta. Neler olacağını yaşayacak ve göreceğiz.

<p>Ali Nuri Türkoğlu, Payitaht Abdülhamid dizisinde Emanuel Karaso karakterini oynamıştı. 30 yılı aş

Ali Nuri Türkoğlu'ndan samimi açıklamalar

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak