• $16,7281
  • €17,713
  • 988.753
  • 2530.87
27 Ağustos 2012 Pazartesi

Avrupa'da ışık pek yok!

17 gün olimpiyat ve sonra da bayram devreye girdiği için biraz ekonomi dünyasından uzak kalmıştık. Geçtiğimiz hafta sonu ekonomi verilerini toparlamamıza yetti ama bir yandan Avrupa'nın siyasileri görüşme üzerine görüşme yaparak sorunlara çözüm ararken, diğer taraftan da Avrupa'nın sorunları büyümeye devam ediyor tablosu gündemde.
Markit firması hem sanayi hem de hizmet sektörünü içeren ve Euro Bölgesi Satınalma Yöneticileri Endeksi adıyla anılan endeksinin ağustos endeks değerini yayınladı. Bu endeks 50 üzerinde bir değer alırsa ekonomi toparlanıyor ve büyüyor demek, ellinin altındaki düzeyler ise daralma demek. Ağustos ayındaki endeks değeri temmuz ayındaki değerinden biraz yüksek çıkmakla beraber gene de sadece 46.6 değeri olarak açıklandı. Euro Bölgesi'nin en büyük iki ekonomisi, yani  hem Almanya hem de Fransa'da ekonomik faaliyet daraldı. 46.6 Euro Bölgesi yeniden daralmaya başlıyor ve üçüncü  defa resesyona düşmeye geçecek anlamına geliyor. 46.6 düzeyi, eylül ayındaki Euro Bölgesi verilerinde ciddi bir zıplama görülmezse, genel üçüncü çeyrek GSYİH reel büyümesinin eksi 0.5 değer almasıyla uyumlu bir değer düzeyi. Resesyonun genel tanımı peş peşe iki çeyrek negatif büyüme. Euro Bölgesi'nde reel üretim 2011 üçüncü çeyreğinden beri sorun yaşamakta. 2011 dördüncü çeyreğinde reel büyüme eksi olmuştu. 2012 ilk çeyreğinde büyüme ise oldukça durgundu. 2012 ikinci çeyreğinde ise yeniden eksiye dönmüştü. Euro Bölgesi'nde işsizlik de Euro döneminin en yüksek düzeyinde olduğundan, ekonomi henüz ağustos verilerinde resmen resesyonda olmasa da resesyon görüntüsü sergiliyor. Reel büyümenin sıfır veya eksi veya artı 0.1 olması arasında da tabii önemli bir fark yok.
Diğer taraftan da Almanya PMI endekslerinde işaret edilen resesyonun dışında kalmaya, hala devam etmekte. 2012 yılının ikinci çeyreğinde Almanya yüzde 1.1 yıllıklaştırılmış bir hızla büyümüş bulunuyor. Almanya 2012 yılının ilk altı ayında da Euro Bölgesi'nin 17 ülkesinden farklı bir yola gitmiş ve bütçede 10.4 milyar dolar fazla vermiş. Alman kamu borç senetlerinin faizleri de rekor düzeyde düşük. Bu nedenle 2012 yılının tümü için ise küçük de olsa bir bütçe fazlası beklenmekte.
İspanya ve İtalya gibi Güney Avrupa ülkelerinde ise tam tersi bir tablo görülmekte. Bu ekonomiler birkaç çeyrektir daralmaktalar. Bu nedenle de vergi hasılatları azalmakta. Bu nedenle de yatırımcılar borç faizlerini yukarı doğru itmiş bulunuyorlar. Bu da yeni borç bulmayı ve eskileri ödemeyi çok büyük sorun haline getiriyor. Bütçe açıklarını da azdırıyor.
Ancak Almanya da yakında sorun yaşayacak gibi. Almanya'nın  PMI denen satınalma yöneticileri endeksi dört aydır 50 değerinin hafifçe altında.Yeni siparişler son üç yılın en yüksek hızıyla en düşük değerine inmiş bulunuyor. Önemli ihracat piyasaları Çin ve ABD de yavaşlamakta. PMI değerleri GSYİH verilerinden önce sinyal veren bir gösterge oluşturur. Bu da Almanya için de endişe vermekte.
Bu durumda Avrupa Merkez Bankası iyice devreye girmek zorunda. Yeniden faiz düşürmek ve likidite artırmak artık gündeme geliyor gibi. Eylül ayında ilan edilecek yeni işsizlik raporu politika gidişatını etkileyecek gibi gözüküyor. Merkez Bankası diğer taraftan da Güney Avrupa ülkelerinin kamu kağıtlarını alma programında da yeni bir yaklaşım arayışına girebilir. Ama yüzde 25 düzeyinde işsizlik yaşayan İspanya ve büyüyemeyen İtalya'da neler yapılabilir konusunda henüz hiçbir ışık yok!

<p>AKŞAM  TV'den Can Yıldız anlamlı organizasyona ev sahipliği yapan Beykoz Belediye  Başkanı Murat

PEDALLAR SAVAŞ MAĞDURU ÇOCUKLAR İÇİN ÇEVRİLDİ

Karahantepe geçici çatıyla korunma altına alınacak

Her gün iki tane yumurta tüketirseniz... İşte vücudunuza etkileri

Sadece ormandaki malzemeleri kullanarak yaptı! Milyonlarca kişi tarafından izlendi