• $15,9678
  • €16,7989
  • 931.913
  • 2393.61
20 Temmuz 2018 Cuma

Avrupa'da gözler Theresa May'de

Birleşik Krallık Parlamentosu’nda çoğunluk, ya Brexit’in gerçekleşmemesini tercih ederdi ya da Brexit’in yumuşak olmasını isterdi. Zaten Birleşik Krallık Hükümeti Brexit’in yumuşak bir şekline doğru dönmüştü. Ama iki parça enformasyonu bir araya getirip soft Brexitin şansı yükseldi de diyemezsiniz. Tersine model bir Brexit’in olasılığı, bugün daha önce hiç gerçek olmadığı kadar yüksek.

AB geçen haftaki Brexit ‘beyaz kağıdına’ kibar davranmıştı. Şimdi ise Başbakan Theresa May, 98 parçalık, Birleşik Krallık'ın Avrupa’yla gelecekteki ilişkisi ve arzu ettikleri ortak ilişkiyi detaylı bir şekilde aktarmıştı. AB ise cevap olarak dört serbestiyi, malların hareketi, hizmetler, sermaye ve de insanların hareketine izni kolayca vermeyeceğini söylüyordu. AB ayrıca Birleşik Krallık istediği ekonomik sektörleri seçme hakkı alamayacaktı. AB’nin davranışı Brexit pazarlıklarından beri değişmedi ve ilerde de çok değişmesi beklenmiyor. Ama Bayan May biraz daha ciddiye alınıyor. Mallar için gümrük birliği anlaşması gündeme gelebilir. Çünkü AB uzun zamandan beri malla hizmetlere ayrı davranıyor. Ama zaten Birleşik Krallık'ın hizmetleri malları kadar fazla değil. Tabii Avrupalı ihracatçılar ABD’nin gümrük zorlamalarına muhatap olurken Avrupa’da da bir tarife duvarına muhatap olmak istemiyorlar. Çünkü Birleşik Krallık Avrupa ülkelerinin en büyük ihracat piyasalarından biri. AB’nin çalışanlara serbet harekete izin vermemesinin nedeni, yüksek ve düşük gelirli AB ülkeleri arasında ayırım yapması. Bir Gümrük Birliği veya Serbest Ticaret Bölgesi için açık göç politikası gerekmiyor. Açık göç siyasi bir yaklaşım. Bu nedenle Başbakan'ın ‘beyaz kağıdı’ çok uzun bir pazarlığın başlangıç noktasından başka bir şey olamaz. Bayan May anlaşmaya varabilmek için çok daha fazla uzlaşma yapmak zorunda kalacak.

Tabii teorik olarak AB, Kanada veya Japonya ile yaptığı serbest ticaret anlaşmasını Birleşik Krallık'la da yapabilirdi. Ama diğer taraftan İrlanda veya İrlanda deniz bölgesi konusu da sorun yaratıyor. Bu nedenle Bayan May ile bir anlaşma yapılırsa, bu nihai olacak gibi gözüküyor.

<p>Sadakatsiz dizisi Doctor Foster dizisinden uyarlanmış ve özellikle ilk sezonu ile ekrana damgasın

Sadakatsiz'de finale giderken 3 muhtemel senaryo

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister