• $9,3107
  • €10,8589
  • 529.648
  • 1429.85
19 Ağustos 2017 Cumartesi

Avrupa'da büyüme!

Avrupa Birliği’nin ikinci çeyrekteki büyümesi, ilk çeyrekten çok daha iyi oldu. Almanya ve de İspanya’da daha önceden başlayan büyüme, Avrupa geneline de katkı yaptı.

Çarşamba günü hesaplanan AB büyüme istatistikleri ikinci çeyrekte yıllıklaştırılmış olarak yüzde 2.5 oldu. Bu arada ABD daha yavaş büyümekte gibi.

Epey uzun zamandır büyüyemeyen İtalya da 2010 yılından bu yana en kuvvetli ilk altı ayını yaşadı.

Petrol fiyatlarının yükselmemesi olumlu etki yaparken, Hollanda, Fransa ve de Almanya da yeni hükümetler seçerken, kötü bir sonuca yol açmadılar. Eylül ayında Almanya’da seçime çıkacak Angela Merkel de anketlerde bir kere daha kazanacağını garantilemiş gibi. Hollanda’da Mark Rutte, yeni hükümetiyle ikinci çeyrekte iyi sonuçlar elde etti, 2007 yılından bu yana en güçlü büyümeyi gündeme getirdi. Bu da büyük çapta ihracattaki artıştan kaynaklandı. Hollanda Ekonomik Araştırma Merkezi de Hollanda 2017 yılında ülkeyi yüzde 3 düzeyinin üstünde büyütecek gibi diyor.

Uzun süre sürüklenen İtalya bir yıl öncesine göre üçüncü çeyrektir yüzde 1.5 daha fazla büyüdü. Bu 2011 yılının ilk üç ayından daha fazla bir büyüme. Ama İtalya gene de finans krizindeki büyüklüğünden yüzde 6.5 daha küçük, fakat toparlanıyor.

AB’de Yunanistan ise son on yılda en kötü büyüme yaşayan ülke. Yunanistan kriz başından bu yana hala yüzde 27 daha küçük durumda ama toparlıyor!

2013 yılında AB toparlanmaya başladığında, Avrupa Birliği İspanya ve Almanya’nın katkıları ile büyümeye başlamıştı. Eurostat değerlendirmesine göre tüketici ve yatırım harcamaları AB’nin toparlamasının en birinci nedenleri olurken, Hollanda ve Fransa da ihracatla büyümeyi yükselten ülkeler olmuşlar. Bu yıl 29 ülkede başlangıçta yüzde 1.4 büyüme beklenirken, şimdi aralık ayında yüzde 2 değerinin üstünde büyüme konuşuluyor.

Almanya’nın büyümesi 2017 ikinci çeyrekte yüzde 0.6 oldu. Fransa ikinci çeyrekte yüzde 0.5 büyüdü. Hollanda ve İtalya yukarıda belirtildiği gibi yüzde 1.5 büyüme yaşadılar.

İkinci çeyrekteki büyüme esas alınarak yapılan, yıllık büyüme beklentisinde de Romanya 5.7 büyürken, Çekya yüzde 4.5, Polonya 4.4, Macaristan 3.6 ve Slovakya yüzde 3.1 büyüyecek gibi gözüküyor.

Çekya Merkez Bankası bu yıl bu ayda, finansal krizden sonra ilk defa, faiz yükseltti. Diğer bazı ülkelerin de faiz artırması bekleniyor. AB Merkez Bankası da, ABD Merkez Bankası’nın bu ay sonunda ABD’deki Jackson Whole toplantısını bekliyor.

ABD yıl sonunda faiz artıracak mı sorusu, en çok cevap aranan soru.

<p class=''>CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaorğlu  dostları tarafından iyice köşeye sıkıştırıldı. Açı

HDP'den Millet İttifakı'na Öcalan şartı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Togo'ya geldi

Bufalonun hatası canına mal oluyordu! İşte o anlar...

İsrailli dalgıç Akdeniz'de Haçlılardan kalma kılıç buldu