• $13,6091
  • €15,1974
  • 785.829
  • 1997.69
18 Şubat 2013 Pazartesi

Avrupa ve çelik üretimi sallanıyor!

Euro Bölgesi GSYİH sayısı 2012 yılı dördüncü çeyrekte yüzde 0.6 düştü. Bu sayı yıllığa çevrildiğinde yıllık yüzde 2.3 düşüş yani büyük bir darbe demek. Euro Bölgesi peş peşe üçüncü çeyrek daralma yaşamakta. 2012 yılının tümü göz önüne alındığında da yıllık daralma yüzde 0.5!  

Henüz resesyonda olmayan Almanya'da  ihracat ve yatırım daralırken, 2012 son çeyreğinde yıllıklaştırılmış veride yüzde 2.3 daralmış bulunuyor, diğer büyük ekonomi Fransa ise yüzde 1.1 daralmış. 

EN ÇOK ETKİLENEN SEKTÖR
Tabii işe mikro bazda sektör sektör bakıldığında da durumun kötülüğü bariz. Örneğin bir zamanlar demir çelik sektöründe Avrupa dünya birincisi idi.  Ama zaten zaman içinde gerileyen Avrupa çelik sektörü, global krizde ek darbe alınca sallanmaya başladı. Avrupa'nın çelik sektöründe 360 bin kişi kadar çalışmakta. Makro veriler yayınlanıp realite anlaşılınca da Lüksemburg'da yerleşik uluslararası Arcelor Mittal'in veya Alman Thyssen Krupp veya Tata Steel firmalarının Avrupa  operasyonları (Fransa, Belçika, İspanya gibi ülkelerdeki) binlerce kişiyi işten çıkarmak durumuna geldiler. Yani ekonomik realiteden en çok etkilenenlerden bir de çelik sektörü oldu. Çünkü başta otomotiv ve ev eşyaları sektörü olmak üzere Avrupa'da  çelik talebi daralmakta idi. Otomotiv sektörünün çelik talebi de çok düşmüştü, 2007 yılından bu yana yüzde 20 daralmış bulunuyordu. Ancak son makro verilerden sonra daralmanın daha da artması bekleniyor. Üstelik şimdi bir de krizden daha az etkilenen ABD ve Asya'daki rakipler ayağa kalkmış bulunuyor. 

FRANSA'DA ARCELOR KRİZİ
Bu durumda Avrupa Komisyonu panikledi. Brüksel'de bir araya gelen ülke ve şirket yöneticileri ve sendikalarda konuşan Avrupa Birliği Sanayi Sektörü Koordinatörü Antonio Tajani 'Çelik olmadan Avrupa olamaz!' diyerek durumun önemini vurgulamış. Tajani, Arcelor Mittal'in dört ülkede çelik üretimini durdurmak ve binlerce işçiyi çıkarma kararını, Avrupa Komisyonu çelik konusundaki aksiyon planını açıklayana kadar dondurmasını istemiş.     
Arcelor, Doğu Fransa'da Florange'daki iki tesisini kalıcı olarak kapatmak üzere. Fransa'nın tehdidine karşı da tesislerin kapanacağını ama 180 milyon euroluk yeni yatırım da yapacağını açıklamış. Diğer taraftan Arcelor Mittal Belçika Liege'de iki tesisini ve İspanya ve Lüksemburg'daki iki tesisini daha kapatacağını açıklamış. 98 bin çalışanı olan firma bu adımların 3500 çalışanı etkileyeceğini, bazılarını da başka tesislere aktarmanın gerekeceğini söylüyor. Firmanın sahibi L.Mittal son krizden sonra borcunun 22 milyar euro düzeyine yükseldiğini söylüyor (firmanın borsa değeri 28 milyar euro)

Tabii bir faktör daha var. Örneğin Avusturyalı çelik üreticisi Voestalpine firması ABD ve Kanada'da yer aramakta, çünkü çelik üretim tesislerini bu ülkelere taşıdığında, ucuz doğalgazdan ve cevherden faydalanarak maliyetini dörtte bire indirmiş olacak. Sonra da üretilen çelik Avrupa'ya taşınarak yerel tesilerde işlenecek! Böylece Avrupa'daki istihdam ve üretim büyük çapta ayakta kalmış olacak deniyor!

<p> </p>

Kamu işçisinin maaşı ne kadar artacak?

Polisleri şaşkına çeviren suçluların ilginç fotoğrafları

dünyanın en zor testi olduğu iddia edilen dikkat testi! Sosyal medyayı salladı

Limonu mikrodalgada 20 saniye ısıtırsanız... Bakın nasıl bir etkisi var