• $16,7673
  • €17,4975
  • 976.385
  • 2443.77
4 Mart 2015 Çarşamba

Avrupa nihayet toparlanıyor!

Uzun zamandan beri Yunanistan’ın siyasi ve ekonomik sorunlarıyla uğraşmaktan Avrupa genelini ihmal etmiştik. Ancak bugünlerde Avrupa genelinin oldukça toparlandığı konusunda gelen son haberler iyimserlik yaratmaya başladı. Neler oluyor?

Euro bölgesinin parası 2014 yılının başından bu yana 14 ayda dolara karşı yüzde 19 değer kaybetmiş bulunuyor. Bu da ihracatı artırıyor. Diğer taraftan da petrol fiyatlarının düşmüş olmasının euro bölgesinin büyümesine yüzde 1.5 ek katkı yapacağı da hesaplanıyor.
Bu hafta başlayacak olan, Avrupa Merkez Bankası’nın bono satın alıp likidite yaratma programının da, güveni artırmak ve büyümeye katkı yapmak açısından önemli olduğu da gündeme getiriliyor.
Sonuçta Avrupa Komisyonu uzun zamandır ilk defa bu yıl tüm Euro bloku ülkelerinin hepsinin pozitif büyüme gerçekleştireceğini açıkladı. Bu da 2015 yılında yüzde 1.2 olarak gerçekleşmesi beklenen Euro Bölgesi reel büyümesinin (Avrupa Merkez Bankası parasal genişleme programını açıklamadan evvel yapılan tahmindi) şimdi 2015 için yüzde 1.5 olması beklenmeye başlandı. Avrupa toplam parasal büyüklükleri de (nakit artı mevduat ) şubat ayında yüzde 9 artmış bulunuyor. Para arzı son defa bu boyutta arttığında Avrupa yüzde 2 reel büyüme yaşamıştı. Avrupa çapında banka kredileri de 2008 yılından bu yana ilk defa büyümeye başladı.
Avrupa’nın temel motoru Almanya ekonomisi, geçen yıl epey tekledikten sonra 2014 yılının son çeyreğinde yüzde 0.7 büyüdü ve işsizlik oranı da Doğu ve Batı Almanya’nın birleşmesinden bu yana ilk defa yüzde 6.5 düzeyine indi. Almanya’nın en büyük işçi sendikası da Almanya bütünündeki 3.5 milyon üyesine yüzde 3.7 ücret artışı sağlayan anlaşmayı imzaladı. Bu 2007 yılından bu yana ilk defa oluyor.
Ancak ilginçtir ki Avrupa’da en hızlı büyüme krizde en çok hırpalanan ülkeler olan Portekiz, İspanya ve İrlanda’da gerçekleşiyor. Örnek olarak İspanya incelenirse, İspanya bu yıl yüzde 2.2 büyüyecek denirken şimdi büyüme tahmini yüzde2.5-3 arasına revize edildi. İspanya’da özel tüketim ve yatırım artarken konut fiyatları da 2008 yılından bu yana ilk defa artmaya başladı.
Avrupa’nın Almanya sonrası diğer en büyük iki ekonomisi olan Fransa ve İtalya kriz ortamında hemen hemen hiç reform yapmamışlardı ve Avrupa genelinin büyümesini frenliyorlardı. Şubat ayında nihayet Fransa’nın işsizlik oranı düştü. Hizmet sektörünün de toparlanmaya başladığı yeni verilerden ortaya çıkıyor.
İtalya’da ise güven endeksi son on dört yılın en yüksek düzeyine çıktı ve işsizlik oranları da son on yılın en düşük düzeyine geriledi. İtalyan ekonomisi nihayet, 2015 yılının ilk çeyreğinde reel pozitif büyüme yaşayacak gibi gözüküyor.
Ancak öyle gözüküyor ki 2015 yılında riskler ekonomik olmaktan çıkıp siyasi olmaya başlayacak. Çünkü Yunanistan’da aşırı sol bir partinin başa gelmesi sonrası İspanya’da da Podemos adlı sol bir partinin anketlerde öne geçme durumuna yaklaştığını gösteriyor. İrlanda’da da Sinn Fein adlı radikal parti de öne geçmeye başladı. Hem İspanya hem de İrlanda'da 2015 yılında seçim var!

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı

Yumurtayı sirkenin içinde bekletirseniz! Sonucu sizi çok şaşırtacak

Duvarın içinden gelen seslerin kaynağını öğrenince gözlerine inanamadı