• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
2 Eylül 2014 Salı

Avrupa gerçekten zorda!

Birkaç haftadır Avrupa ekonomik gelişmeler nedeni ile nerede ise panik içinde. Bu tabii Türk ekonomisi açısından da önemli bir gelişme. Çünkü temel ihracat piyasamız Avrupa!

Euro bölgesi üyesi ülkeler en çok zorlananlar. Euro bölgesinin toplam GSYİH’sı sıfır büyüme sergilemekte. İtalya bir kere daha resesyona düştü, Fransa GSYİH’ sı sıfır büyüme sergiliyor ve lokomotif ülke Almanya da hiç beklenmedik şekilde negatif büyüme yaşadı. İkinci çeyrek kötü idi, ama üçüncü çeyrek de pek iyi olacak gibi durmuyor. Çünkü Rusya’ya uygulanan yasaklar ve önlemler Euro bölgesinin kendisini de etkileyecek gibi. Bu arada tek dert büyüme değil. Avrupa Merkez Bankası’nın enflasyon hedefi yüzde 2 idi, ama şu anda yüzde 0.4! Bu da tüm Euro Bölgesinin deflasyona düşmesi olasılığını gündeme getiriyor. Alman bonolarının getirileri de yüzde 1 oranının altında, bu da fiyatların düşmesi sinyali demektir. Euro Bölgesi sürekli büyümeye geçen ABD ve İngiltere’nin çok gerisinde.

Avrupa üç temel sorun yaşıyor

4 yıl kadar evvel bankacılık ve kamu borcu sorunu olarak başlayan gelişmeler şimdi tamamen bir büyüyememe sorunu haline dönüşmüş bulunuyor. Almanya resesyona düşmek üzere olabilir. Fransa katı durgunluktan nasıl çıkabileceği konusunda pek çözüm üretemiyor, politika kararı pek veremiyor. İtalya ise 15 yıl önce euro tek para sistemine girdiğindeki GSYİH sayısının nerede ise altında bir üretim düzeyinde.
Avrupa genel kanılara göre üç temel sorun yaşamakta. Birincisi, gereken yapısal reformları yaparak büyümeyi ateşlemeye cesaret eden lider yok. Kamu oyu da statükoyu değiştirecek radikal değişikliklerin gerektiğine pek inanmıyor. Ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi’nin çabalarına rağmen para ve maliye politikası da çok sıkı.
Fransa bu üç açıdan bakıldığında Avrupa’da en sorunlu ülke.
Fransa’da 25 Ağustos’ta nihayet bir adım atıldı ve tüm hükümet istifa etti ve yenisi kuruldu. Hükümetin başı olan reformcu Manuel Walls yeniden Başbakan seçildi. Ama bütün bu operasyon aslında aşırı solcu sanayi Bakanı Arnaud Montebourg ve yandaşlarını elimine etmek için yapıldı. Montebourg dışında Eğitim Bakanı Benoit Hamon ve Kültür Bakanı Aurelie Filipetti de uzaklaştırıldı. Montebourg her türü kemer sıkmaya karşı idi. Montebourg’un yerine de yatırım bankacılığından gelme ve hükümette ekonomi danışmanlığı da yapan Emanuel Macron Sanayi Bakanı oldu. Mountebourg’un tüm ekibi de tüm kemer sıkma operasyonlarına muhalefet etmişti. Şimdi yeni kurulan kabine ise aşırı sosyalistleri dışlayıp, daha yumuşak sosyal demokratları göreve getirmiş bulunuyor. Hollande’ın yeni ekonomi danışmanı ve özel kalem müdürü olarak B.of America Merril Lynch ekonomisti Laurence Boone atandı. Bir diğer danışman olarak da Jean Pisani Ferry adlı pragmatik ve global çapta şöhretli bir ekonomist uzun dönemli ekonomik strateji ekibinin başına getirildi. Bu değişikliklerin ekonomi politikası ne olmalı kavgalarını ortadan kaldıracağı düşünülüyor. Fransa artık karar verecek: Kemer sıkmaya devam mı, yoksa kamu harcamalarını artırarak büyüme mi seçilecek!
Yeni kabine dramatik değişiklik yapmak ilkesi etrafında kurulmuş bulunuyor. 7 Ekim tarihinde 2015 bütçesi parlamentoya gelecek. Ama eğer bu sefer de bütçe konusunda kavga çıkarılırsa da bu seçime gitmek durumuna gelinecek. Ama Hollande ve ekibine destek de hızla azalmakta!

<p class='MsoNormal'>Top ustası bu sevimli köpeği mutlaka 'GÖRMELİSİN'</p>

Top ustası sevimli köpeği GÖRMELİSİN

Piton ve timsahın ölümcül mücadelesi! Görenler dehşete kapıldı

Vücudu koruyup virüsleri öldürüyor! İşte o muhteşem besin ve faydaları

Karın ağrısı ile doktora gitti! Midesinden çıkanlar şoke etti