• $13,8488
  • €15,7057
  • 784.927
  • 1880.06
28 Aralık 2017 Perşembe

Asya aşırı ‘bitcurious’!

‘Bitcurious’ demek, Bitcoin merakı veya aşkı olmak demek! Çin de, eylülde Bitcoin sevdasını ortadan kaldırmaya, engellemeye çalışmıştı ama başarılı olamamıştı. Çünkü insanlar ya kendi aralarında alışveriş yapıyorlardı, ya da başka ülkelere gidip işlerini hallediyorlardı.

Hong Kong’da Bitcoin veya Etherium takas yerlerinde fiyatlar oldukça ucuzdu ama Japonya veya Güney Kore’de Bitcoin fiyatı, mesela Hong Kong’a göre yüksek olan nüfus nedeniyle, daha da yüksekti. Güney Kore global ticaret miktarının yüzde 12 kadarını yapmaktaydı. Miktar da fiyat da sık sık ve hemen de her gün artmaktaydı. Alışveriş sevdalı insan sayısı o kadar hızla artıyordu ki ve Bitcoin o kadar popülerdi ki, insanlar perakende hisse senetlerinden paralarını çekip bitcoin’a yatırım yapıyorlardı. Tabii Japonya’da da Güney Kore gibi benzer Bitcoin sevdası olduğundan 2017’de fiyatlar yüzde 1400 kadar artmıştı. Japonya’da yapılan araştırma ve tahminlere göre de, günlük global alışverişin yüzde 40 kadarı yapılıyordu.

Tokyo’da Bitcoin reklamları trenlerdeki reklamlarla ve de büyük panolarda piyasaya çıkıyordu. Bit Flyer adlı bir ticari kuruluş, reklamlarıyla Yen takaslı Bitcoin alım satışını kimsenin görmemezlik etmesine olanak vermiyordu.

Crypto Currency Coin Academy adlı Bitcoin öğreten kuruma, Finans Bakanı Taro Aso gelmiş ve de pek cesaret vermeyen bir konuşma yapmıştı. Ama Japon Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda da, Bitcoin henüz bir para cinsi değil diyordu. Ama Japonya 11 adet, kamusal olarak izlenen takas şirketini de resmen kabul etmişti.

Güney Kore’de ise, Bitcoin balonu oluşması daha kuvvetli idi. Ama Güney Kore de aslında Bitcoin balonu kurulmasını istemiyordu.

Güney Kore’de Başbakan Lee Nakyon gençleri ikaz ediyor ve de çabuk kar aşkına kurban gitmeyin diyordu. Dijital paralar önemli boyutta kanunsuz işler için de kullanılıyordu. Ama Kore’nin finans sektörü uzmanlarının yerine, acemilerin piyasaya girmesi de pek sağlıklı değildi.

Bir bankacı diyordu ki, Güney Koreliler Bitcoin’a oldukça çok yatırım yapmışlardı. Fiyatlar da düşerse, konut ve hisse senedi piyasası da aşırı etkilenirdi. Kore’deki haneler kredi alıp, ipotek yaparak kredili ev almışlardı.

Ama başkaları da aşırı endişeli değildiler. Çünkü Bitcoin, normal para Yen gibi haberlerle, bir yerden diğer bir yere hareket etmiyordu. Kimse de Bitcoin’in neden aşırı değer kaybı veya kazancı yaptığı konusunda, teknik bir fikir sahibi de pek değildi. Neler olacak zamanla göreceğiz!

<p>Oyuncu kadrosuyla göz kamaştıran 'The French Dispatch' nihayet beyaz perdede...  Türkiye'de 'Fran

'Gazeteciliğe aşk mektubu' The French Dispatch

Türkiye'nin en yüksek barajında geri sayım başladı!

Tahtaköprü Barajı'nda korkutan görüntü! Su seviyesi yüzde 2'ye düştü

Milli Deniz Topu'nun test atışı gerçekleşti! Tam isabetle vurdu