• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
11 Ağustos 2013 Pazar

Asıl kahin ekonomist Rajan!

Ağustos ayının ilk haftasında, “Kriz sonunda bitecek ama, global büyüme yavaşlayacak, en büyük yavaşlama ise gelişen ülkelerde yaşanacak!” tezini gündeme getirmiştim. Sayılara bakıldığında dünyada büyümenin en çok yavaşlayacağı ülkelerin başında  BRIC ülkeleri ve özellikle de Hindistan gelmekte idi! Hindistan’ın çok zorlanacağı o kadar açıkça görülüyor ki, hükümet şimdiden tedbir almaya başladı ve yurt dışından ekonomist transferi yaptı!  
Birçok insan global krizin geleceğini en önce gündeme getiren ve nedenlerini analiz eden kimse olarak Roubini’yi bilir. Ama bu doğru değil. Roubini sık sık yanılan birisi. Ama esas kahin bir başka iktisatçı. Daha 2005 yılında ABD Merkez Bankası’nın Jackson Hole’da yaptığı yıllık toplantıda o zaman medyada hiç tanınmayan 1963 doğumlu bu genç uzman (2003-2006 arasında IMF Baş İktisatçısı idi) ayağa kalkarak Greenspan’a finans kesimindeki sorunlara yaklaşımın yanlış olduğunu ve yakında finans kesiminden başlayan büyük bir krizin çıkacağını söylemişti. O toplantıda bulunan tanınmış Harvard öğretim üyesi Larry Summers ise “Bu genç deli!” diyerek itiraz etmişti. Şimdi geri dönüp baktığımız zaman bu gencin ne kadar bilge bir kişi olduğunu anlıyoruz. Komiktir ki Inside Job adlı dokümanterde krize katkısı için suçlanan Harvard’lı Larry Summers da bugünlerde Obama tarafından ABD Merkez Bankası Başkanlığı’na aday gösterilenler arasında! Gencin adı Raghuram Rajan ve artık şu anda dünyanın en çok tanınan bir iki iktisatçısından biri. 
Hindistan kökenli Raghuram Rajan, Delhi’de elektrik mühendisliği okuduktan sonra, 1987 yılında da Ahmadabat’ta Finansal Ekonomi Master derecesi almıştı. 1991 yılında da MIT’den ekonomi doktorası almıştı. Sonra Chicago Üniversitesi’nde Booth School’da Ekonomi Profesörü olmuş ve 2003 yılında da genç finansçılara verilen en prestijli ödül olan Fisher Black ödülünü de almıştı. Dünya Bankası, ABD FED ve İsveç Parlamentosu danışmanı ve ABD Finance Association başkanlığı görevlerini de yaptı.  Bu iktisatçı krizde o kadar şöhretli hale geldi ki, sonunda geçtiğimiz hafta Hindistan Merkez Bankası’nın Başkanlığına getirildi. Kendisi de şöhretli bir iktisatçı olan Mahmodan Singh tarafından bu göreve getirildi. 
Bu  genç diğer taraftan 2010 yılında Hindistan ile ilgili bir tahmin de yapmış, Hindistan ve Çin büyümede rekor üzerine rekor kırarken Hindistan için “Büyümenin sürekli ve yüksek dozda olacağı sadece bir varsayımdır! Gerçek çok farklı olacak!” diyerek bir tane daha doğru tahmin ve ikaz yapmıştı. Sonunda kendi ülkesinde göreve çağırıldı. 
Hindistan ekonomisi Rajan’ın çok önceden dediği gibi bugün zorda. Büyüme yüzde yedilerden yüzde dörde beşe doğru düşüyor. Sanayi üretimi mayıs ayında yüzde 1.6 eksi. Tüketici enflasyonu yüzde 9.9. İşsizlik de yüzde 10 kadar. Cari denge açığı 87 milyar dolar veya GSYİH oranı olarak yüzde eksi 4.5. Bütçe açığı yüzde eksi 5.1 oranında. Faizler yüzde 9 düzeyine geldi. Ve Hindistan parası son bir yılda yüzde 9 kadar değer kaybetti. Son üç ayda değer kaybı ise yüzde 12 kadar. 1991 yılında liberalleşme çabası başlamış olan Hindistan, 1.2 milyardan fazla bir nüfusa sahip ama nüfusun yüzde 53 kadarı tarımda. Nüfusun, azalmış olsa da, üçte biri de açlık sınırının altında. Ülkenin satın alma gücü paritesi ile toplam üretimi 4.8 trilyon dolar ve 2012 yılında dünyanın üçüncü büyük ekonomisi idi. Ama kişi başına gelir ise, satın alma gücü paritesi ile bile çok düşük,  3830 dolar kadar ve ülke dünyada 130’uncu sıralarda bulunuyordu. 
Rajan, 4 Eylül’de ayrılacak olan bir evvelki Merkez Bankası Başkanı Dr.D.Subbarao’nun yerine atanmış bulunuyor, onu izleyeceğiz, işi zor!

<p>Mete Gazoz, Tokyo 2020'de altın madalyayı kazanarak tarih yazdı. Genç sporcumuzun henüz 17 yaşınd

Mete Gazoz sözünü tuttu! Henüz 18 yaşındayken bakın ne demişti

İki deli bir araya geldi: Adana'da Balotelli izdihamı

Bakanı Kurum, Antalya'da incelemeler yaptı

İstanbul'da tramvay raydan çıktı