• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
4 Ocak 2015 Pazar

Artık Asya da çok önemli!

Dünyanın hemen her yerinde ekonomiler 2015'te nereye gidecek konusu tartışılıyor. Üç soru gündemde. 2015 yılında ABD iyice güçlenecek ve faiz hadlerini hızla arttıracak mı? Çin ekonomisinin büyüme hızı düşecek mi ve ne kadar düşebilir? Petrolün fiyatı 2015 de varil başına 60 dolarda kalır mı?

Euro Bölgesi’nin oldukça zayıf toparlanmaya devam edeceği ve Japonya’nın da yeniden resesyona düşmesi, genel kabul gören ekonomik tezler. Ama bugünün dünyasında Asya ekonomilerinin 2015 yılında ne yapacağı konusu da artık çok önemli hale geldi!

Faiz artışı Asya'yı nasıl etkiler?

ABD’nin üçüncü çeyrekte yüzde 5 yıllıklaştırılmış büyüme yaşaması dünyanın gözlerini tamamen ABD’ye çevirmişti. Çünkü bu büyüme son on yılın en yüksek yıllıklaştırılmış çeyreklik büyümesi idi! Bu durumda FED 2015 içinde faiz hadlerini artıracak tezi oldukça kuvvetlendi. Finansal analistler “federal funds rate” denen faizin 2015 içinde toplam bir puan artacağını ve bunun 0.25’lik artışlar olarak gerçekleşeceğini düşünüyorlar. Bu faiz 2008'den bu yana 0.0 ile 0.25 oranları arasında tutulmuştu. ABD’de işsizlik de yüzde 5.8 düzeyi ile son altı yılın en düşük değerine geldi. Fakat ABD enflasyonu da hedef olan yüzde 2 oranının oldukça altında ve yükselmemekte, tersine bugünlerde petrol fiyatının etkisi ile de düşmekte. Konut sektörü de hâlâ problemli. Bu nedenle Janet Yellen “sabırlı olacağız” diyor. (“patient” kelimesi gündeme oturdu) Faiz artışları yavaş olur ve 2015 ikinci yarısında veya sonuna doğru kuvvetlenir diye düşünmek daha doğru.
2015 için toplam global büyümenin yüzde 3 olacağı tahmini genel kabul görmekte. ABD’nin ise yüzde 2.8 büyümesi tahmini vurgulanıyor. Ama artık Asya ekonomileri de çok önem kazandı, onlara da bakmak gerek. Gene de ABD’nin her yüzde 1 faiz artışı Asya ekonomilerinin toplam büyümesinden yüzde 1 puan siler şeklinde bir beklenti de bir yandan ortada. Ama diğer bazı analistler ise petrol fiyatının 2015'te 50 dolara kadar ineceğini ve düşük petrol fiyatlarının, tersine ABD kökenli faiz etkisini büyük ölçüde sınırlayacağını da iddia ediyorlar.

Petrol, en çok Hindistan'a yarar

Asya’da petrol fiyatlarının düşüşünden 2015 yılında en çok kar edecek olan ülkeler ise hemen listeleniyor. En olumlu etkilenecek olanlar Hindistan (yüzde 6.3 büyüyecek ), Endonezya (yüzde 5.6 büyüyecek ), Singapur (üzde 3.5 büyüyecek) ve Filipinler (yüzde 6.4 büyüyecek gibi) ve Tayland (2015 yılında yüzde 4 büyüyecek) , Myanmar yüzde 7.8, Kamboçya da yüzde 7.3 büyüyebilirler . Kazanacak olanlar net petrol ve gaz ithalatçısı veya dış dengesi zorlanan ülkeler olarak düşünülüyor. Bu ülkelerin hemen hepsi petrol fiyatlarında sübvansiyon ödemeleri yapan ülkelerdi ve mali yapıları da rahatlayacak.
En çok zarar görecek olan ülke ise petrol ve doğal gaz satarak ülke gelirinin üçte birini sağlayan Malezya olarak konuşuluyor. Malezya’nın büyümesi gerileyecek ve yüzde 4.5 inecek ! Çin’in büyümesinin ise 2015 yılında hafifçe yüzde 7 düzeyine gerilemesi düşüncesi artık ortalığa iyice hâkim. Çin’in bu dönemde kendi iç ekonomisine dönmesi ve de özellikle iç finans sisteminde değişim kovalaması bekleniyor. 2014 yılında yeniden resesyona giren Japonya’da ise, 2015 sonunda ekonomi zayıf da olsa yüzde 1 civarında büyümeye ulaşılır spekülasyonu yapılmakta. Avustralya ise en kötü performans yapacak ülkelerden bir diğeri. Avustralya 20 yıl peş peşe hızlı büyüdükten sonra 2015 yılında resesyona bile girebilir deniyor, çünkü temel müşterisi Çin eskisi kadar maden satın almıyor.
Asya ekonomileri bir blok olarak bir arada düşünülürse de toplam büyümeleri 2014 yılındaki yüzde 4.8 değerinden sadece yüzde 4.9 düzeyine gelir diye düşünülmekte. Asya ekonomilerinin en büyükleri Çin, Japonya, Hindistan ve Güney Kore de petrol ve doğalgaz ithalatçısı olarak petrol fiyatlarındaki düşüşü çok sevdiler. Çünkü petrole dayalı taşımacılık bu ülkelerde çok önemli.

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!