• $8,7936
  • €10,4813
  • 505.18
  • 1398.52
08 Ocak 2019 Salı

Arjantin ekonomisi ne duruma geldi?

Arjantin, 2018’de ülke ekonomisinin üretimi açısından, müthiş bir felaket yaşamaya başladı. Neredeyse 50 yıllık susuzluk sorunu, mısır ve soya fasulyesi kıtlığı yaratmış ve GSYiH değerini, kalıcı şekilde yüzde 2 düşürmüştü. Ülkenin parası peso da dolara karşı değerinin yarısını kaybetmişti. Enflasyon da yüzde 46 düzeyine çıkmıştı. Bu durumda ülke son üç yılda, ikinci resesyonunu yaşamıştı. Bu nedenle de Arjantin, geçen yıl mayıs ayında, IMF’den ülke tarihindeki en yüksek krediyi borçlanmak zorunda kalmıştı. Ülkenin Başkanı Mauricio Macri ise, ülkesinin en düşük itibarına gerilemişti.

Bay Macri aslında 2015’te Arjantin’in yere daha sağlam basması için seçilmişti. Mayıs 2018’de ise, ABD’de hem faizler yükseliyor hem de dolar değerleniyor ve bu ortamda ise yabancılar paralarını alıp kaçmaya başlıyordu. Tabii Arjantin, sermayesi ülke dışına kaçan ilk ve tek ülke değildi. Ne kredi faizini, mayıs ayında yüzde 40 düzeyine çıkarmak, ne de IMF’den öncelikle 50 milyar dolar kredi almak, sonra da, IMF’nin 7.5 milyar dolar daha kredi eklemesi, pesonun değer kaybını kontrol altına alabilmişti. Arjantin, ülkenin bütçesini 2019 yılında dengelemek için, IMF’den krediyi, yapılan anlaşmadan bir yıl önce almıştı.

Kuru kontrol altına aldılar

Diğer taraftan da yerel hükümetlere transferler yapılmıştı. Bütçe açığı, faiz öncesinde, 2019 yılında GSYİH oranı olarak yüzde 2.7 olsun diye hazırlık yapılmıştı. IMF, Merkez Bankası’nda da yönetimde değişiklik yapılmasını talep etmişti. Merkez Bankası’nın yeni başkanı ise, enflasyon hedeflerini azaltıp, para arzının artışını da durdurmuştu. Yapılan ekonomik yaklaşım değişiklikleri, döviz kurunu kontrol altına aldı ve de dolar 37.5 peso değerine geriledi. Bankaların faizi ise de yüzde 74’ten yüzde 59 seviyesine indi.

Ülkenin büyümesinin 2019 yılının ilk altı ayında yeniden büyümeye başlaması da planlandı. Soya fasulyesinin artışının yeniden başlaması, mısır, arpa ve diğer hububatın üretiminin de hızla artması, turizm ve enerji de eklenince, sonuçta büyüme getirdi. Enflasyon düşerken reel ücretler de artmaya başladı.

Toparlanma hızlanacak

Ekonomide toparlanma başlayınca da, daha önceki Bayan Başkan Christina Fernandez de Kirchner bile, başkanlığa yeniden aday olma hamleleri yapmaya başladı. Başkan Macri ise 2019 yılında ekonomik toparlanmanın daha hızlı ve güçlü olarak başlayacağını düşünüyor.

<p> Yunanistan'dan Balıkesir'e gelen Yiannis Yiatilis de Türkiye'deki Kovid-19 aşılama programının ç

Yunanistan'dan Türkiye'ye yerleşen çift anlattı:

''Türk Yıldızları'' Sakarya semalarında selamlama uçuşu yaptı

Tarihi Gelibolu Yarımadası sahilinde müsilaj yoğunluğu arttı

Rekor kıran keşif: 13.1 milyar yıllık süper kütleli karadelik rüzgarı