• $15,9788
  • €16,931
  • 947.475
  • 2387.55
31 Temmuz 2018 Salı

Arabistan’da başkan olmak zor!

Suudi Arabistan’ın kurucusu Abdul Aziz al Saud 1875 yılında doğmuş. 30 yaşına gelmeden hemen evvel de Riyad’ı işgal etmiş ve Suudi Arabistan Hükümeti'ni kurabilmek için de tüm ülkeyi birleştirmeye çalışmıştı.1932 yılında ise Suudi Arabistan Krallığı'nı kurmayı başarmış ve Kraliyeti ilan etmiş. Diğer taraftan yeni bulduğu petrol servetini de Kraliyetin temel gücü haline getirmiş. Kral Abdul Aziz Saud 1953 yılında 78 yaşında vefat etmiş.

Abdul Aziz torunu Mohammed bin Salman’ı ise Krallığın adayı olarak ilan etmişmiş. Mohammed bin Salman bugün 32 yaşında ve de Abdul Aziz gibi ülkeyi çağdaş bir değişime tabi tutmaya çalışıyor. Ancak işler oldukça zor, çünkü Kraliyet Ailesi'nde tam 7000 adet prens mevcut. Abdul Aziz, nomadik Beduinlerle, vatandaşları sadık bir ülke kurmanın çok zor olduğunu biliyordu. Bu nedenle vatandaşların çoğunun tarım köylerinde yaşamasını sağlamıştı. Köylere din hocaları göndererek onların dine de sadık kalmalarını temin etmişti.

Genç Mohammed bin Salman 2016 yılında televizyondan bir basın konferansı yaparak petrol gelirine yüklenmek ve petrol parasını yemek yerine, eğitim almak, özel sektörde özel işte çalışmak gibi yaklaşımları gündeme getirdi.

1911 yılında Abdul Aziz’in rakipleri ve akrabaları Riyadh’ı teslim almak için girişim yapmışlardı ama Azizi’yi yenemediler ve öldürüldüler.

Muhammed bin Salman da aynen Azizi gibi, geçen yıl 300 kadar Prensi, Bakanı ve de iş adamını, işte hile yaptıkları için tevkif etti ve Riyadh’daki Ritz Carlton Oteline hapsetti. Otele hapsedilenler telefon kullanamadıkları gibi, banka hesapları da donduruldu. Kral Abdul Azizi gibi birçok şeyi değiştirmeye başladı.

Gene de Mohammed bin Salah, Abdul Aziz’e aynen benzemiyor. Abdul Aziz her şeye rağmen sakin bir adammış. Ama genç Mohammed Bin Salman Qatar ve Yemen ile askeri itişmeye başladı.

Abdul Aziz aslında çok minimalist yaşayan bir insandı. Ama genç Mohammed bin Salman ise 500 milyon dolarlık bir yat almış, ilaveten Fransa'da bir “chateu” satın almış ve de bir adet “da Vinci” resmi almak için 450 milyon dolar da vermiş!

Bilinmesi gereken bir diğer şey de, Prens Mohammed’in büyük babası da Abdul Azizi’nin kardeşini, bir kavga ortamında öldürmüştü. Zirvede olmak için bazı şeyler gerekli oluyor galiba!

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister