• $17,9661
  • €18,2727
  • 1027.9
  • 2857.18
1 Nisan 2011 Cuma

Amerikan ekonomisinde durum

Dünyada çok sayıda riskli ekonomi var ama ABD bunlardan biri değil artık! ABD'de 2010'un son çeyreğine ilişkin büyüme oranı daha önce açıklanan yüzde 2.8 oranından 3.1'e yukarıya doğru revize edildi. Böylece 2010 yılının tamamında, yani yıllık bazda, Amerikan ekonomisi yüzde 2.9 oranında büyümüş oldu.
Son revizyonun detaylarına bakıldığında yukarı yönlü en önemli revizyonların stok verilerinde ve özel kesim yatırımlarında yapılması önümüzdeki dönem için de olumlu işaretler veriyor. Özel kesimin stoklarının artırması toplam talepte olumlu beklentilerin bir sonucu. Benzer şekilde yatırımların da artması korkulan çift dipli resesyonun gerçekçi olmadığını bir kez daha ortaya koyuyor. Aşağıdaki grafikte Amerikan ekonomisindeki son dönem büyüme oranları yer alıyor. Hem 2008-2009 resesyonunu, hem de sonrasındaki toparlanmayı göstermesi açısından grafik Amerikan ekonomisinin görünümünü güzel bir şekilde özetliyor.
ABD'de Bush döneminden kalan vergi indirimlerinin Obama yönetimi tarafından yeninden uzatıldığı, Amerikan Merkez Bankası FED'in gevşek bir para politikası izlediği ve en önemlisi verimlilik artışının güçlü seyrinin devam etmesi büyüme temposunun korunacağı beklentilerini kuvvetlendiriyor. Tahminler 2011 yılında yine yüzde 3 civarında veya daha yüksek büyüme oranlarının söz konusu olacağı yönünde.
Ancak küresel krizin kaynağı olan Amerikan konut sektöründe problemler henüz bitmiş değil. Son açıklanan verilere göre mevcut konut satışları şubat ayında da düşmeye devam etti ve bir önceki aya göre yüzde 9.6 oranında azaldı. Geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2.8'lik bir düşüş söz konusu. Aşağıdaki grafik de problemli Amerikan konut sektöründeki gelişmeleri özetlemesi açısından önemli!
Grafiğin özetlediği tabloda, Amerikan konut sektöründe 2005 sonundan itibaren düşen konut satışları, 2008 yılına gelindiğinde neredeyse yarı yarıya azalmış durumdaydı. Bu durumda önce konut ve mortgage sektörlerinde başlayan sorunlar, önce bankacılık ve finans sektörlerine yayıldı sonra da tüm dünyayı etkileyerek ciddi bir resesyona neden oldu. 2009 yılında görülen toparlanma ise uzun vadeli olmadı ve son iki yılda konut satışları oldukça dalgalı bir seyir izlemekte.
Konut sektöründeki satışların dalgalı bir seyir izlemesinde finansal sektörden kaynaklanan sorunlar, dolayısıyla da kredi ve ipotek (mortgage) piyasasındaki olumsuz görünümün büyük payı var. Satışlardaki dalgalı seyir konut fiyatlarındaki düşüşün de devam etmesine yol açıyor. Son fiyat düşüşlerinden sonra ABD'de konut maliyeti göreceli olarak son 40 yılın en düşük seviyesine gerilemiş durumda. Bu anlamda satışların artması için ciddi bir potansiyel söz konusu. Ancak, finans ve mortgage tarafındaki problemler düzelmeden, Amerikan konut sektöründe sağlıklı bir toparlanma beklemek doğru değil.
Ancak ABD'deki büyüme temposunun büyük oranda ihracat destekli olduğunu, yani konut sektöründeki problemlerin büyüme temposunu önemli oranda hırpalamayacağını da hatırlatmamız gerek.

"gokce.20110331224528.jpg"

<p>Ezgi Aşık soruyor meteoroloji uzmanı Ayhan Erdoğan cevaplıyor.</p>

Yağmurlu hava ne zaman yurdu terk edecek?

Balıkesir'de işlenip 37 ülkeye satılıyor

Depremin izleri su altında tüm gerçekliğiyle duruyor

Çamura bulanan İstanbul Boğazı havadan görüntülendi! Deniz suyu kahverengiye dönüştü