• $15,5641
  • €16,2182
  • 896.92
  • 2416.75
12 Temmuz 2018 Perşembe

Amerika 600 bin kişiye iş bulacak!

Haziran ayında Amerika’da, daha öncesinde istihdam dışında kalan işçiler yeniden işlere müracaat etmeye başladılar ve yeniden iş de bulabiliyorlar.

ABD işgücü sayısı 601 bin artarken, çalışan veya çalışmak için iş arayan sayısı yüzde 62.9 arttı. Emekçi arzında artış gerçekleşirken, işsizlik oranı da yüzde 3.8 düzeyinden artıp, yüzde 4 oranına çıktı. Ücretler de bir evvelki yıla oranla yüzde 2.7 arttı.

Gerçekleşen sayılar emekçi piyasasının artmış olduğunu gösterirken, şirketlerin de emekçileri yeniden işgücüne aldıkları görülüyor. İstihdama yeni giren işçi sayısı da haziran ayında 213 bin kişi arttı. Mayıs ayının emekçi sayısı da aslında artmış durumda.

Bugünkü emekçi sayıları hem ekonominin oldukça sağlıklı olduğunu gösteriyor ve hem de işçi talebinin de arttığını gündeme getiriyor.

Gözler Fed’in faiz artışında

Ücret artışı ise enflasyonun da artması halinde Merkez Bankası’nın faizleri beklenenden daha önce ve daha yüksek duruma getirmesine yol açacak, piyasayı hareketli hale getirecek.

Emekçi sayıları açıklandıktan sonra ABD Doları en önemli faktör haline gelmişti. DXY Endeksi denen endekse göre dolara karşı diğer global paraların ağırlıklı sepeti yüzde 0.5 azaltmıştı ve de endeks 94.022 düzeyine gelmişti.

Wall Street Journal da ilk alım satımda artmıştı ve de Standard and Poor 500 ise 0.2 artmış bulunuyordu.

Küçük işletmeler hızlandı

ABD’nin 10 yıllık Treasury getirisi 2.4 düşmüştü ve de yüzde 2.82 düzeyine gelmişti. İki yıllık getiri ise FED Politikasının beklentilerine daha hassastı ve de yüzde 1.6 düşerek yüzde 2.55 düzeyine gelmişti.

Rakamlara bakıldığında ise kontroldan çıkan enflasyon artışı olmasının gerçekleşmesi pek mümkün değildi. FED de faiz hadlerini normalleştirecekti.

ING’nin baş uluslararası ekonomisti James Knightly işgücü incelemelerini inceleyerek, küçük işletmelerin emekçileri işe alması oranı son 45 yılın en yüksek oranına gelmişti. 45 yılda sadece 3 yılda tersine, düşen oranlar vardı.

Bu da 600 bin kişinin becerileri var ise temmuz ayında çok kolay iş bulabilecekleri anlamına geliyordu. İşsizlik oranı da hızla düşecekti.

<p>T-129 ATAK ilk uçuşunu 17 Ağustos 2011 tarihinde gerçekleştirdi. Helikopterin ilk teslimat ise  2

TAARRUZ VE TAKTİK KEŞİF HELİKOPTERİ - T129 ATAK

Hayvanların şaşırtan dostluğu! Onları hiç böyle görmediniz

Akdeniz'de zehirli deniz kestanesi tehlikesi

Kupa artık sahibinin ellerinde!