• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
21 Temmuz 2016 Perşembe

Altının dolar fiyatı nerede?

2011 sonrasında üç yılı aşkın bir süre pek yukarı kıpırdamayan altın fiyatı 1.900 dolar onz başına değerinden inerek 'yerlere serilmişti' ama 2016 yılında da yeniden yükselerek bu yılbaşından bugüne yüzde 25 kadar değer artışı ile dikkat çekmeye başlamıştı.

Global ekonomik durumun pek iyimser olmaması, Çin ekonomisinin zayıflaması ve de UK’in euro bölgesinden çıkış oyu son günlerde altın fiyatını biraz sallasa da altın future fiyatı gene de 1328 dolar onz başına düzeyinde bir fiyatı görmüştü.
ABN Ambro Grubu analistleri bu çeyrekte altının 1.425 dolar onz başına fiyat göreceğini düşünüyorlar. Gabelli Altın Fonu'nda ise analistler bir iki yıl içinde altının 2011 yılındaki 1.900 dolarlık zirveyi aşamasını bekliyorlar. Capital Economics ise altının 2017 yılı ortasında 1.450 dolar onz başına düzeyine geleceğini konuşuyorlar. Tabii hayal etmek serbest.

Japonya’dan, Frankfurt’a ve İngiltere Merkez Bankası'na kadar Merkez Bankalarının da parasal genişlemeye devam edecekleri düşünülüyor. Bu da enflasyonu artıracak bir olgu diye düşünüyorlar. Enflasyonun artması ise altını hemen değerlendirir.

Ancak 2011 yılındaki altın fiyat artışı da benzer beklentiler ile yükselmişti, ama beklentiler gerçek olamadığı için de çökmüştü. Çok hayalperest de olmamak gerek!

Avrupa Merkez Bankası faiz haddini eksi 0.4 olarak tutuyor ve her ay 88 milyar dolar harcayarak kamu ve özel sektör bonoları satın alıyor. Ama euro bölgesi tüketici enflasyonu da Haziran ayında sadece yüzde 0.1! Hatta denilebilir ki euro bölgesi 2014 yılından bu yana deflasyon ile flirt edip duruyor. Aslında teorik iktisatçılar enflasyonun yükseleceği beklentisindeler ama bu beklenti bir türlü gerçek olamadı. Yedi büyük gelişmiş ülkenin 2017 enflasyon beklentisi yüzde 1.8 ve 2020 yılında da ancak yüzde 1.9 düzeyine gelebilir gibi duruyor.
İki büyük gelişen ve de altın seven ülke Hindistan ve Çin’de ise enflasyonun 2020 yılında Çin için yüzde 2.9 ve Hindistan için yüzde 4.9 olması beklentisi var.

Diğer taraftan da ABD Merkez Bankası FED faiz artışlarında oldukça frenli gitti ve Aralık 2016 öncesinde de pek faiz artışı beklenmiyor. Bu da altının kamu bonoları ile rekabet etmesini zorlaştırıyor.
Ancak UK geçen ay Avrupa’dan ayrılmak yönünde oy verdiğinden beri ise altın fiyatları yüzde 6 civarında artmış durumda.

Altını esas artıranlar tabii ki ellerinde bol miktarda altın olan ve kenarda bekleyen spekülatif yatırımcılar. Onlar beklemekten yorulmazlar!
Bu arada unutulmasın, altının TL fiyatına hiç değinmedik! TL ayrı bir analiz gerektirir. Biz altının dolar fiyatını konuştuk.

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi