• $9,5942
  • €11,1546
  • 555.834
  • 1492.93
14 Nisan 2013 Pazar

Altın yatırımcılarını üzüyor!

G.Kıbrıs önce bankacılıktaki felaketi nedeniyle uluslararası bankacılık sistemini salldı. Şimdi ise sorunlarının daha da büyüyeceği ortaya çıkınca da 400 milyon dolarlık altın satarak kurtarma operasyonunun yükünü azaltmaya çalışacağı ortaya çıktı. Kıbrıs üç yılı aşan euro bölgesi krizinde döviz rezervinden altın satışı yapan ilk euro bölgesi ülkesi olacak.
Bu satış haberi altın fiyatını aşağıya doğru iter ama aslında altın fiyatının düşmesi için temel nedenler de vardı. Altın fiyatı 2011 yılından bu yana zaten % 17 düşmüştü. Geçtiğimiz hafta sadece çarşamba günü altın 28 dolar değer kaybederek onsu 1558 dolara inmişti. Wall Street uzmanları altının yükselme döneminin artık durduğunu söyler hale geldiler. En son bu tür bir düşüş yaşandığında yani 1980'li yıllarda  altın fiyatının kendini toparlaması da otuz yıl kadar sürmüştü.
Altın aslında ağustos 1999 ile ağustos 2011 arasında yüzde 640 düzeyinde bir artış yaşamıştı. 2009'da tüm dünyanın krize girmesi de altına hücumu kuvvetlendirmişti. 2009 yılında altını kapışan hedge fonu yatırımcılarına resesyonun devam edeceğini düşünen normal vatandaşlar da katıldı.
Bunu takiben ABD, Avrupa ve diğer ülkeler para arzını artıracak stabilizasyon hamleleri yapınca da durgunluğun yanına enflasyon endişeleri de eklendi. Hatırlanırsa geçmişte altın hep enflasyona karşı en iyi önlem olarak düşünülürdü. Ama şimdi görüş değişti. Wall Street altından çıkılmasını düşünmeye başladı.   
Çarşamba günü Goldman Sachs adlı büyük mali kuruluş altının bu yıl içinde 1390 dolara düşmesi olasılığının büyük olduğunu gündeme getiren bir tahmin yayınladı. Altının yıl sonunda 1375 değerine düşüp, bir sonraki yıl içinde de düşmeye devam etmesinin de gündemde olduğunu kuvvetle belirtti. George Soros ise 2012 yılının son çeyreğinden beri altın satmakta! 

İKİ ZİRVE YAŞADI

Altın geçmişte iki zirve değeri yaşamıştı. 1973 yılında 1980 yılına kadar sürekli değer kazanan altın 835 dolar ons başına değerine varmıştı.
Daha sonra ise 2011 yılında kısa bir süre için de olsa 1999 dolar ons başına değerine çıkmış ama, ondan sonra oynaklığı artarak sürekli düşmüştü.
Tabii 1973 tarihinde altın alıp 1981 yılına kadar tutan yatırımcılar ile 1999 yılında altın alıp altını tutanlar büyük kazançlar elde etmişlerdi. Bugün gelinen yerde bile 1999 yılında altın alanın getirisi yüzde 515 civarında. Ama tabii bu nominal getiri. Bu dönemde altının getirisi borsanın getirisini de aşmıştı.

TUHAF BİR DURUM

Ama eğer uzun vadeli düşünülür ve 1980 sonrasında altını alıp bugüne kadar tutan birinin durumuna bakılırsa da ortaya tuhaf bir durum çıkıyor. Altının getirisinin dolar enflasyonunu yenmesi için değerinin bugün 2300-2500 dolar ons başına değerine ulaşması gerekiyor. Yani altın uzun vadeli altın tutan biri için varlığı enflasyona karşı koruma aracı pek değil. Tabii eğer bu yatırım Türkiye'deki bir yatırımcı tarafından yapılmışsa da, ülkemizin enflasyon ve kur değişmeleri de hesaba ilaveten katılmak zorunda. Altın severlerin bu tür hesabı pek yaptıklarını düşünmüyorum. 
Finans kesiminde çalışanlar şimdi durumu şöyle açıklıyorlar. Eğer beklenmedik ve anormal bir yeni olay ortaya çıkmazsa altın aşağıya doğru gitmeye devam edecek!
İlginç olan altının gidişatındaki kötü trend, ekonomi geneli için iyi gelişme sayılabilir. Çünkü hem enflasyonun yükselmemiş olması hem de genel resesyon zayıflaması vatandaş için iyi haber.

<p>Yeşilçam'ın usta ismi Hülya Koçyiğit, 1963 yılında henüz 16 yaşındayken Susuz Yaz adlı filmle bey

Hülya Koçyiğit bilinmeyenlerini anlattı

Yer siyah gök beyaz! İşte Beşiktaş'ın Galatasaray galibiyetinden en özel kareler

Düzce'nin 1830 rakımlı Kardüz Yaylası'na kar yağdı

Az bilinen tarihi fotoğraflar ve hikayeleri