• $13,5958
  • €15,2254
  • 785.551
  • 1997.69
1 Eylül 2014 Pazartesi

Almanya’nın ekonomik durumu ne?

Almanya’nın en eski ekonomik araştırma kurumlarından biri olan “Deutsches Institute für Wirtschaftsforschung” veya kısa adı ile DIW 1925 yılında kurulmuş, finansmanı üyelerinden sağlanan ve Berlin’de yerleşik bir bağımsız ekonomik araştırma kurumudur. DIW, 27 Ağustos tarihinde Alman ekonomisinin gidişatı ile ilişkili son raporunu yayınladı. Kurumun Başkanı Prof.Dr. Marcel Fratzscher de Financial Times gazetesinde 28 Ağustos günü başlığını “Alman Lokomotifi Avrupa’nın başına bela oldu” şeklinde serbestçe tercüme edebileceğimiz bir yazı ile Almanya’nın gerçek durumunu gündeme getirdi. DIW’nun son raporuna göre Almanya 2013 dördüncü çeyreğinde 0.4 büyüdükten sonra 2014 yılının ilk üç çeyreğinde 0.7, eksi 0.2 ve 2014 üçüncü çeyreğinde de sadece yüzde 0 büyüme durumunda. DIW Başkanı Fratzscher’in durum analizini özetleyerek aşağıya alıyoruz.

“Ukrayna krizini, veya sert kışı bahane edebilirsiniz, veya Almanya’nın temelde sağlam bir ekonomi olduğuna inanabilirsiniz ama aslında Almanya’nın sorunları hem ülkenin hem de Avrupa’nın yapısal zayıflıklarını aksettiriyor ve Almanya giderek Avrupa’dan da kopuyor. Bugüne kadar Almanya’nın güçlü ihracatına güveniyorduk ama Almanya’nın komşularının ekonomik zafiyeti son birkaç ayda tüm inançları yıktı.
Fransa aşırı durgunluk içinde ve emek piyasasında ve sosyal güvenlik sisteminde reform yapamıyor. İtalya son altı yıldaki üçüncü resesyonunu yaşıyor. Portekiz’de Banco Espirito Santo adlı banka kuruluşunun çöküşü Avrupa’nın finansal sektör sorunlarını aşamadığını gösteriyor. Kamu ve özel sektör borçları Avrupa’yı çok zor duruma getirmiş bulunuyor. Ve Almanya dahil tüm Avrupa ciddi deflasyon tehlikesi altında. Bu durum Alman şirketlerini çok zorlamakta!
Almanya’nın Rusya ve Doğu Avrupa’ya ihracatı azalıyor ama bu GSYİH’nin sadece yüzde 1 kadarı bir büyüklük. Alman şirketleri yatırım yapmayı bırakmış durumda. Esas sorun bu yatırım zafiyeti. Bugün Almanya’daki yatırım oranı tüm sanayileşmiş ülkelerdeki yatırım oranından çok çok daha az. Özellikle küçük ve orta boy şirketler kredi olanağının ortadan kalkmasından korkuyorlar.
Alman ekonomi politikasını belirleyenlerin iş yaratacak ve prodüktiviteyi artıracak yatırımlar yapılmasını desteklemesi gerekiyor. Almanya’nın sadece kendi ülkesinde değil tüm Avrupa’da yatırımı destekleyecek reformlar yapılmasına önder olması gerek. Alman devleti bu yatırım desteği için kendi bilançosunu kullanabilecek durumda. Şirketleri beklemesi gerekmiyor. Ama Almanya’nın sadece kendi vatandaş ve şirketlerini değil, Avrupa’daki tüm ortakları ve Brüksel’i de büyümenin ve yatırımın önünü açacak reformlara ikna etmesi gerekiyor. Tün Avrupa ekonomisinin sağlıklı olması Almanya’nın da sağlıklı olmasının temel unsurudur. Almanya Avrupa ayaklanmadan ayaklanamaz. Aynı zamanda Almanya’da gerçekleşecek bir resesyon tüm Avrupa’yı aşağıya çeker.
Özetle Almanya başta olmak üzere tüm Avrupa yapısal reformları yapmak zorunda! Bu talep artışı ve yatırımı ve dolayısıyla büyümeyi yeniden ayağa kaldırmanın tek yoludur!”

<p> </p>

Kamu işçisinin maaşı ne kadar artacak?

Polisleri şaşkına çeviren suçluların ilginç fotoğrafları

dünyanın en zor testi olduğu iddia edilen dikkat testi! Sosyal medyayı salladı

Limonu mikrodalgada 20 saniye ısıtırsanız... Bakın nasıl bir etkisi var