• $13,4974
  • €15,3233
  • 796.639
  • 2011.16
22 Şubat 2013 Cuma

Almanya'da beklentiler iyileşiyor!

Bu sorgulamanın geçerli birçok nedeni de var tabii. Euro Bölgesi ekonomisi 2012 yılının son çeyreğinde yüzde 0.6 daralmıştı. Almanya bile negatif büyüme yaşamıştı. Ocak ayında da kötü haberler devam etmiş ve Euro Bölgesi'nde otomotiv satışları yüzde 20 daralırken, Fransa da 2013 yılı için olan yüzde 0.8 büyüme tahmininin altında kalacağı gibi, bütçe açığını yüzde 3 düzeyinin altına indirmesinin de mümkün olamadığını geçtiğimiz günlerde açıklamıştı.
Ancak bütün bu gelişmelere rağmen Almanya'da gidişat düzelecek beklentisi oluştu. Çünkü bölgenin motoru olan Almanya'da beklentileri izleyen iki bilimsel beklenti endeksinin 2013 Ocak ve Şubat  verilerinde de iyileşme var. 
İlk grafiğimiz salı günü açıklanan ZEW adlı Almanya Ekonomik Araştırmalar Merkezi'nin beklentiler endeksinden. ZEW endeksi Almanya'da yatırım iştahının önemli ölçüde arttığını ve son üç yılın en yüksek düzeyine çıktığını gösteriyor. Ocak ayında 31.5 değerinde olan ZEW endeks değeri en son şubat verisinde 19 puan kadar artarak 48.2 düzeyine yükselmiş. Zaten yatırım iştahının artmasının sonrasında ZEW endeksi genel değeri ocak ayında da 24.5 puan artarak ve uzun dönem ortalama değeri olan 25 (grafikteki mavi cizgi) düzeyini de aşarak 31.5 değerine çıkmıştı. ZEW ocak ve şubat değerleri endeksi Mayıs 2010 tarihinden bu yana en yüksek değere yükseltmiş bulunuyor. Yani Almanya son kötü verilere rağmen bugün geçmişten çok daha iyi ekonomik beklentiler içinde.  
 İkinci grafiğimiz ise Münich Maximilian Üniversitesi'nin  Araştırma Kurumu olan İFO adlı enstitünün derlediği ve beklentileri özetleyen İFO endeksinin son değerleri. 25 Ocak tarihinde açıklanan ve 7000 sanayicinin, toptan ve perakende ticaret sektörü mensubunun beklentilerini gösteren İFO İş İklimi Endeksi de ocak ayında  iyimserliğe dönmüş durumda. Grafikteki mevsimsel düzeltme yapılmış endekste, hem gelecek beklentilerinde, hem de şu andaki iş durumunda ve de iş ikliminde iyileşme olduğu görülüyor. 
Biz Almanya açısında kötümser olsak da Alman sanayicileri pek  öyle düşünmüyor!

<p>Çok şanslı biri olduğunu söyleyen Bülent  Serttaş, 'sahnelerden çok para kazanıyor ve kazandırıyo

Gayrimenkul zengini Bülent Serttaş'ın duası: Rabbim çok para verme!

İstanbul'da bordo-mavi fırtına!

Beyaz örtü her yeri sardı! İşte Türkiye'den kar manzaraları

Piton ve timsahın ölümcül mücadelesi! Görenler dehşete kapıldı