• $9,2647
  • €10,756
  • 526.452
  • 1409.56
9 Eylül 2017 Cumartesi

Almanlar negatif faizden şikayetçi!

Deutsche Bank adlı Alman bankasının başkanı, çarşamba günü Frankfurt'ta yaptığı konuşmada "Avrupa Merkez Bankası gevşek para politikası yaklaşımını, euronun değeri ne olursa olsun, bitirmelidir!" dedi. John Cryan çarşamba günü yapılan bankacılık konferansında, "Gevşek para politikası, bazı ülkeleri ve bankaları krizden kurtarmış olsa da, diğer bir yandan da ciddi sorunlar yaratmakta idi!" diyor.

Cryan, "Para bolluğu, gelişmiş ekonomilerde konut fiatlarını rekor düzeye yükseltti. Diğer taraftan da hisse senedi piyasası da zaten hep yukarı doğru gider, bu günlerde sermaye piyasasında balonların geldiğini görmeye başladık!" bilgisini verdi!

Deniyor ki, Almanya’da negatif faiz var ve Avrupa Merkez Bankası'nın politikası icabı, bankaların merkez bankasına yatırdığı mevduata negatif faiz vermesi önemli bir sorun.

Alman bankalarının yöneticileri, ABD Merkez Bankası FED gibi, Avrupa Merkez Bankası'nın da faizleri yavaşça pozitife getirmesi gerektiğini ve de bunun için gevşek para politikası yaklaşımından artık vazgeçmeleri gerektiğini söylüyor.

Deutsche Bank başkanının konuştuğu toplantıda, Alman Maliye Bakanı Wolfgang Schauble de varmış ve o da "Artık dünyanın birçok köşesinde bizim normal faiz düzenine dönmemiz gerektiğini konuşuyorlar!" demiş. Ona göre ülkesi düzgün bir şekilde kalkındığından normalizasyona çok yakın bir durumda! Pessimistler ise kötümser düşünmekte. Ama gene de hepimizin merkez bankasının bağımsızlığını da kabullenmemiz gerek diyorlar.

Bu konuşmalar Avrupa Merkez Bankası'nın para politikası yaklaşımını yumuşatacağını ve bono almayı azaltacağını açıklamasından birkaç gün önce yapılmakta olan konuşmalar!

Avrupa Merkez Bankası politika değişikliğinin tüm detaylarını alenen anlatmayacak ama varlık alım politikasından yavaşça çıkacağını da söyleyecek.

Ancak Almanya’da bankacılık konusunda en çok konuşulan şey ise farklı.

UK Avrupa’dan ayrılınca, finans kurumlarının Frankfurta taşınmasının gerektiği konusu ağızlarda. Dublin, Amsterdam ve Paris de, yatırımların UK’den taşınılabileceği yerler olarak görülüyor. Tabii son saydığımız üç kentten nerede ise hiç biri, Londra’dan taşınacak sayıda finans birimlerinin, hepsi olmasa da, hiç olmazsa önemli bir kısmını alabilecek kadar ofis ve binaya da sahip olmadığını da görmek gerek.

Gene de Avrupa bankacılık otoritesinin bugün bulunduğu Londra’dan da, Almanya'ya taşınması gerekiyor deniyor. Bu konuda ise Frankfurt herkesin ağzında!

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi