• $9,3308
  • €10,8923
  • 532.596
  • 1429.85
13 Ağustos 2018 Pazartesi

Alınan vergi ABD’nin borçlarını kapatabilir mi?

Jim Tankersley adlı yazar oturmuş ve dış ticaret vergileri ABD’nin borçlarını kapatabilir mi konusunun incelenmesini yapmış. Aşağıda yazarın eserinin özetini aktaracağız.

Trump’ın ulusal borcu ortadan kaldırabilmek için yeni yaklaşımı var, Amerikan tüketici ve de şirketlerinin başka ülkelerden vergili (tariffs) mal alması ile borcu kapatmayı düşünüyor. Pek matematikten de anlamıyor. Demir çelik, alüminyum ve de bir sürü Çin malının federal borcu kapatmak için yeterli gelir sağlayacağını düşünüyor. Tabii pek hesap da yapmamış galiba. 2016 yılında seçime aday biri olarak kampanya yaparken, başkan olunca ABD’nin tüm borçlarını ortadan kaldıracağını ezberden vaat etmişti.

Borçları ödeyebilmek için önce federal bütçeyi dengelemeniz gerek. Kongre Bütçe Ofisi bu yıl bütçe açığının 800 milyar dolar olacağını söylüyor. 2019 yılında da 1 trilyon doları da geçecek. Bu nedenle, Trump için ticaret vergilerinin bu yıl en azından 800 milyar dolar getirmesi gerek. ABD Hazinesi'nin hesaplarına göre 2018 yılında ABD sadece 40 milyar dolar dış ticaret vergisi alabilecek. Zaten bu 40 milyarın 35 milyarı da bir evvelki iki yılda çoktan alınmıştı. Bu nedenle bu yıl gelecek olan miktar sadece 5 milyar olacak. Bu da Trump’ın borçları azaltmaya başlaması için çok yetersiz, borcu ödemeye pek katkı yapmaz, çünkü 1/160 kadar bir küçük bir miktar.

Şimdi şöyle düşünelim. Tüm ithal malların fiyatları artsın ve de tüm artış da vergici Trump’a aktarılsın. Amerikalılar da gelen malların hepsini satın alsın. Tüketicilerin tercihlerini değiştireceğini düşünmeyelim. Alıma devam etsinler.

Şimdi yüzde 25 vergi, 200 Milyar dolar Çin’den ithalattan alındığında yılda 50 milyar dolar eder. İthal malı arabalar ve de otomobil parçalarından da 85.25 milyar dolar gelir gerçekleşir. Bu da ABD’nin borçları ödemek için gerekli parasından, 664 milyar dolar daha az bir rakam. Bu miktar borcu ödemeye başlamak için gerekli fondan çok çok az bir miktar.

Üstelik bu yıl askeri harcama 40 milyar dolar ve de askeri olmayan harcama da 54 milyar dolar daha artacak. 2019 yılında ise toplam harcama 139 milyar dolar artacak. Kongre’nin Bütçe Ofisinin tahminine göre Trump’ın vergileri Federal Geliri bu yıl 163 milyar dolar, önümüzdeki yıl da 285 milyar dolar azaltacak.

Bir filmde ülke tüm Federal Geliri vergilerden almakta idi. Ama bu durum 100 yıl evvel Birinci Dünya savaşından sonra gerçekleşmişti. Bay Trump vergi toplamasını son 50 yılın en yüksek değerine çıkarsa da sorunları aşamaz. 1975 yılında Gerald Ford denemişti! Borcu ödemesi gereken fondan 700 milyar dolar küçük kalmıştı.

Trump şimdi, 2.34 trilyon dolarlık ithalata (ithal edilen her şeye) yüzde 33 vergi koyarsa borçları ödemeye başlayabilir.

<p class=''>Brezilya'daki yüz binlerce kahve bitkisi, iklim krizinin yol açtığı kuraklık ve don nede

Kahve krizi yolda

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Togo'ya geldi

Bufalonun hatası canına mal oluyordu! İşte o anlar...

İsrailli dalgıç Akdeniz'de Haçlılardan kalma kılıç buldu