• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
12 Mayıs 2013 Pazar

Alex Ferguson nasıl bir kişiydi?

F utbol takımı teknik yöneticiliği altyapı olmayan ve para babası yöneticilerce yönetilen kulüplerde zordur. Bu zor işte Alex Ferguson 27 yıla yakın M.United'ın başında kaldı. Takımıyla 808 İngiltere Premier Lig maçında 527 galibiyet almıştır.Tüm çıktığı 1498 maçta ise yüzde 60 galibiyet oranı vardır. 
Premier ligde en çok maç yöneten kişi oldu, onu 636 maçta 366 galibiyet ile Arsene Wenger takip ediyor. 3. ise Harry Redknapp. Dördüncüde 425 maç 172 galibiyetle ve M.United'ın yeni hacası 50 yaşındaki  İskoç asıllı David Moyes'tur. Ferguson' M.U.'da 36 kupa alarak rekor kıran 13 Premier Lig Şampiyonluğu olan ve 2 Şampiyonlar Ligi kupası sahibi Ferguson, 27. yılında sağlık nedeniyle emekli oldu. Birkaç haftaya kalça ameliyatı geçirecek, yoksa bırakmazdı. 
Alex Ferguson 31.12.1941 tarihinde İskoçya Govan'da doğdu. Çocukluğunun İskoçya'sında fakirliği öğrenmesi onu solcu yaptı. İşçi Partisi'ne üye olmuş ve partiye ciddi parasal yardım da yapmıştır. 1957'de futbola başlamış, 6 kulüpte oynadıktan sonra 1974'te İskoçya'da East Sterling'i çalıştırmış 1978-1981 arası ise İskoç Birinci Ligi'nde Aberdeen'i çalıştırıp, 1985'te İskoç Milli takımı çalıştırıcısı olup, 1986'da R.Atkinson'un ayrılması sonrası M.U'ın başına geçmiştir. 2004'te kalbine bir "pacemaker" takıldı. 
Ferguson yönettiği takım ile finans dahil A'dan Z'ye ilgilenir. Bu kontrol aşkı ona diktatör de dedirtmiştir. Ama asla diktatör değildir. Her şeyi bilirim demez. Ama oyuncularının tuvalete gitme alışkanlıklarını blie bilir. Kendi ifadesine göre Abraham Lincoln'ün "Team of Rivals" (rakipler takımı) adlı biyografisini okuyarak yöneticilik öğrenmiş. Oyuncular da birbirleri ile rekabettedirler. Takım yönetimi bunu ayarlar.
Ferguson günün yarısını telefonda geçirir. Tüm davetlere gider. İlişkileri iyi yönetir. Gücü diyalog ve bilgiden gelir. Bir gün İngiliz Spor Bakanı onu bir toplantıda eleştirince, derhal Başbakan Tony Blair'in telefonundan bulup kendisinden özür dilemesini bile sağlamıştır.

'Teröristleri' antremana aldı
2004'te gariban bir Iraklı Kürt ailesi Manchester'in stadının yakınına taşınmış, ama maça gidecek paraları olmadığı için gelip yerden biletleri toplayıp, futbolcuların da resimlerini çekerken, polis onları terörist sanıp tutuklamıştır. Ama Ferguson onları aramış bulmuş ve antrenmana davet ederek garibanları futbolcularla tanıştırmış, resimler çektirmiştir. Ferguson hep uzun döneme bakar ve kin tutmaz. Hikayeye göre M.U.'ya ilk geldiğinde sporcuların geçmişini inceleyip, çoğunun alkolik olduğunu bulunca, takımda alkolü yasak eder ve Şampiyonluklar böyle gelir. Beckham bile, onun için "Benim Babamdır!" der!

Futbolcuyu zirvede satar
Futbolcuları hep en zirvede oldukları zaman satar, kimse tanımazken alır. 2003 yılında zirvedeki Beckham'ı 24.5 milyona satıp, pek bilinmeyen C.Ronaldo'yu almıştır. 2004 yılında ise pek tanınmayan Wayne Rooney'i tam tersi yaklaşımla, 2 yılın tüm transfer bütçesini harcayarak almıştır. Bir tek büyük transfer hatası vardır . 2001 yılında Arjantinli Veron'a 28 milyon sterlin harcamış ama son derece az verim aldığı Veron'u ikinci yılda acilen satmıştır. Bir tek istatistikte de ikinci olmuştur. J. Mourinho Premier Lig'de maç başına 2.33 puan ile birinci, Ferguson ise maç başına 2.16 puan ile ikincidir!

<p>Futbol, sahaları aşıp evlerimizdeki televizyonlara, günlük  aktivitelere ve tabi ki son olarak oy

Neden PES Atarız?

Kütahyalı marangoz ahşaptan susuz ceviz soyma makinesi icat etti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (22 Ekim 2021)

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi