• $15,9786
  • €16,9318
  • 948.397
  • 2388.76
25 Ekim 2011 Salı

ALARM!

Avrupa'da anlaşmazlık devam ediyor. Bu ortamda tek denecek şey şu: Tanrı Avrupa'ya yardım etsin

Bu hafta sonu Brüksel'de toplanan zirve öncesi, ortalığa bir çok endişe verici haber döküldü.
Cuma günü sızdırılan bir gizli rapor Financial Times tarafından cumartesi günkü hafta sonu sayısında gün ışığına çıkarıldı.
IMF, Avrupa Merkez Bankası ve Avrupa Komisyonu'nun ortak çabası ile yapılan derin bir inceleme sonrası ortaya çıkan verilere göre, Yunanistan'in mali durumu son üç ayda o kadar kötüleşmişti ki, global finansörler Yunanistan'a önümüzdeki on yıl içinde toplam 252 milyar euro finansman sağlamak zorunda kalacaklardı. Üç ay evvelki incelemelerde bu rakam 119 milyar euro olarak tahmin edilmişti. Bu finansmanın bulunamaması halinde de, Yunan kamu borç senetlerini tutanlar çok büyük ziyanları yutmaya mecbur kalacaklardı.  Halbuki 2011 Temmuz ayında borç senetlerini tutanların yüzde 21 civarında bir ziyanı kabullenmelerinin mantıklı olacağı düşünülmüştü. Şimdi ise yüzde 60 civarında bir ziyan kabullenilmek durumunda idi ve bu gizli raporda Yunanistan'ın toplam finansman gereği 444 milyar euroya kadar çıkabilir olarak görülmekte idi. Raporun sızması sonucu, gerçek sorunların doğru tespit edildiği varsayıldığında şu anda kadar kabul edilmiş olan 440 milyar euroluk kurtarma fonunun önemli miktarda arttırılması gerekiyordu.
Bu durumdan en çok etkilenecek olan ülkelerden biri ise Fransa. Sarkozy'nin acil şekilde çocuğunun doğumuna değil, Merkel ile görüşmeye Frankfurt'a gitmesi anlaşılabilir bir acil durum. Söz konusu olan, Fransa'nın 3A olan ratinginin düşmesi. Çünkü sorunlu ülkelerin kamu borç senetleri nedeni ile en çok kayıp yaşayacak olan bankalar Fransız bankaları. Geçen haftaki görüşmelerde Sarkozy, bankaların yüzde 20-30 oranından fazla ziyan etmemelerini kabul ettirmeye çalışırken, Merkel de yüzde 50-60 ziyana kadar özel borç veren ve banka kaybı olmasının iyi olacağı tezini savunuyordu.
Merkel siyasi bir problem yaşıyor ve Almanların sırtına binecek yük yüksek olduğu takdirde seçimi çoktan kaybetmiş olacak. Sarkozy'nin seçim endişeleri Strauss Kahn'ın elenmesinden sonra daha iyi duruma geldi. Ama Fransa'nın ratingi 3A düzeyinin altına iner ve Fransız bankaları ziyanın önemli bir kısmını yüklenmek zorunda kalırsa, Sarkozy kaybeder. Fransız ekonomisi Almanya karşısında rekabet gücünü kaybetmiş durumda  ve Fransız ekonomisi de şu anda sıfır büyümeye doğru gidiyor. Geçtiğimiz hafta Moody's Fransa'nın ratingini durağandan eksiye çevirmiş ve 3A altına düşürebileceğini ima etmişti. Geçen hafta cuma günü  Standard&Poor's da yayınladığı 'ratingi düşme eşiğindeki ülkeler' listesinde İspanya, İtalya, İrlanda ve Portekiz'in yanına Fransa'yı da eklemişti. Bu nedenle Sarkozy için Fransa'nın ratingi çocuğunun doğumundan daha önemli hale gelmiş, adeta namus meselesi olmuştu, ve bu nedenle Merkel'in peşine düşmüştü.
Resmi açıklamalara göre, yeni şartlarda Almanya 2012 reel büyüme tahminini yüzde 1 düzeyine düşürecek ve Fransa da daha önceki yüzde 1.75 düzeyinden yüzde 1 reel büyüme oranına inmeye mecbur kalacak.  Bu da Fransa'nın yüzde 5 civarından yüzde 3 düzeyine indireceği bütçe açığının performansını iyice zora sokacağı gibi, ek önlemler gerektirecek. Bu arada rating'in düşmesi de felaketleri iyice büyütmüş olacak.

Draghi de en az Trichet ve liderler kadar muhafazakar
SARKOZY ECB'nin zararları finanse etmesi fikrini kabul ettirmeye çalışıyor. Ama bu ay sonunda Trichet işbaşından ayrılacak ve yerine gelecek olan İtalyan Mario Draghi ise, en az Almanlar ve J.C.Trichet kadar zarar finansmanına karşı ve tutucu!
Buna Berlusconi'nin de pek bir şey yapmadığı eklenirse, Tanrı Avrupa'ya yardım etsin demek gerekiyor. Tabii yukarıda yazılanlar sınırlı  ülkemizi de bir ölçüde etkileyecek kötü gelişmeler. Bu nedenle Durmuş Yılmaz'ın Kasım 2011 açıklamalarını bir kere daha hatırlayalım: 'Zaman borçla yatırım yapma zamanı değil, özvarlıkla yatırım yapma zamandır. Zaman spekülasyon ve risk alma zamanı değildir.' Bu yorumları da  iyimser diye şöhreti olan bir insan yapıyor. Şimdi Merkel'in çarşamba gününden önce sonuç açıklayamayız demesinin nedeni ortaya çıkıyor mu? 

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister