• $15,9741
  • €16,7202
  • 931.978
  • 2393.61
28 Haziran 2013 Cuma

‘Akil insanlar’ devreye girdi dolar düştü, borsa fırladı

Piyasa belki de ilk kez Fed’in açıklamalarını yanlış yorumladı. Ortalık birkaç gün toz duman oldu. Fakat ‘akil adamlar’ piyasayı sakinleştirdi. Dolar düştü, borsa yeniden yükselişe geçti. Yanlız bir kez daha tekrar ediyorum. Gezi geriliminin acilen düşürülmesi şart...

Warren Buffett gibi yere sağlam basan bir yatırımcı bile şüpheci bir yaklaşımla “Kimin çıplak yüzdüğü ancak sular çekildikten sonra belli olur !” der, tahminlere ve peşin tezleri önemsemezmiş. Bugün hem dünya, hem de Türkiye  geleceğe dönük beklentiler ve tahminlerin yanlış yorumlara dayandığı  bir ortamdayız. Global kriz 2008’de başladığından bu yana bendeniz birkaç  adet önemli tahmine angaje olmuştum. Birincisi, beklentilerin tersine, krizi başlatan ve en erken şok yiyen ve en ağır hasarı alan ABD’nin dünya genelinden daha önce toparlanacağı idi. İkincisi, ayrıca ABD toparlandıkça da dolar değer kazanacak ve altının değer artışını frenlecekti. Çünkü dolar ile altın hep birbirlerine ters hareket etmiştir. Zaten güya enflasyona karşı bir korunma aracı olduğu iddiası ortda dolaştırılan altının global  fiyatı 1980 yılı baz alınırsa dolar enflasyonu ile başabaş hale gelebilmek için 2200-2400 dolar ons başına değerine gelmeli idi ki, bu da mümkün değildi. Bu nedenle erkenden angaje olduğum ABD’nin hızla toparlanacağıu tezine ek olarak, altının onsu 1900 dolar civarına geldiğinde , altın fiyatlarının artmak yerine çok aşağıya düşeceğini iddia etmeye başlamıştım. Tezimin temelini, ABD’nin krizde en pragmatik ve hızlı davranan ülke olacağı ve krizden en önce  çıkan ve resesyonda en az kalan ülke olacağı idi. Bu tahminlerimin tuttu. ABD 2013 ilk çeyreğinde iki gün evvel edilen nihai verilerde 2012’nin ilk çeyreğinde  1.7 büyümüşken, 2013’ün ilk çeyreğinde yüzde 1.8 büyüme yaşayarak kabaca ortalama yüzde 2 hızla, yani 15 çeyrektir büyüyor.

LİKİDİTE PANİĞİ BAŞLADI

Altın da 1200-1300 dolar arasında dalgalanıyor. Ben de bir tahmin yürüttüm. FED Başkanı Bernanke’nin ortalığı sakinleştirmek için 2015’ten önce likidite daraltamaya başlamayız tezi, her nasılsa tam tersi şekilde anlaşıldı ve piyasalarda global sermaye harketlerini tersine çevirecek adımlar atıldı. Adeta likidite kısılması paniği başlıyor gibi oldu.

FED PARASAL SIKILAŞTIRMAYA EN ERKEN 2015'TE BAŞLAR

Bence parasal sıkılaştırma 2015’ten evvel başlamaz! Ama bu söyleneni anlamayan piyasa bono piyasasında satış yaparak hızla yukarı ittiler. İki yıllık Hazine Bonosu faizi bile 2011’den bu yana en yüksek düzeyine çıktı ve dolar da hızla değer kazandı. Ben global ve yerel piyasanın ilk defa bu kadar yanlış bir yorum yaptığını düşünüyorum, likidite çekilmesi en erken 2015 ortasından sonra başlayacağını bu nedenle de döviz pozisyonların değeitirmek için iki yıl kadar vakit olduğunu düşünmekteyim . Nitekim son birkaç günde ülkemizde de “akil insanlar” benim gibi düşünmeye başlandığından, dolar 1.93 değerine gerilerken , borsa da yükselmeye başladı . Ama Merkez’in eli bağlı ! Ayrıca Türkiye’nin Gezi gerilimini acilen düşürülmesi gerek ! Okurlarım bilir, ülkemizi son yıllarda “Siyaset kargaşa içinde ama ekonomi bilinçli yönetiliyor!” kelimeleri ile özetlerdim. Siyaset gene kargaşa içinde, ama başta Merkez olmak üzere ekonomi yönetiminin elinin faiz ve kur konusunda  bağlanmaması gerek! 

<p>Bu yıl bir ilki  gerçekleştiren ve 8 gün boyunca sürecek olan SAÜFEST, farklı alanlarda düzenlene

SAÜFEST: Festival Anlayışında Yenilik

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister