• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
17 Ağustos 2013 Cumartesi

Açık beklenenden iyi ama...?

Hafta başında açıklanan sanayi üretimi verisinden sonra haziran ayına ilişkin ödemeler dengesi verileri de beklenenden daha iyi geldi. Geçen yılın haziran ayında 4 milyar dolar olan cari açığın piyasalarda 5 milyar doları geçmesi bekleniyordu. Ancak aylık cari açık 4,4 milyar dolarda kaldı.  

Geçen yılın ayına göre cari açıkta yüzde 12’lik artış var. Bu artış da on iki aylık birikimli cari açığı 53,6 milyar dolara yükseltti. Ancak ekonomik toparlanma ve iç talepteki artışla birlikte cari açığın çok daha hızlı artması bekleniyordu. Cari açıktaki artış ekonomik toparlanma temposunun yavaşlığı nedeniyle beklenenden (ya da korkulandan) daha ılımlı seyrediyor. Hatırlanırsa geçen yıl cari açık toplam 47,8 milyar dolar olmuştu. Ocak ayından bu yana görülen artış trendi sonrası iki çeyrek sonunda sadece 5.8 milyar dolarlık artış var. 

FİNANSMAN YİNE BANKALARDAN

Verilerin detaylarına baktığımızda, cari açıktaki artışın ihracattaki azalma (yıllık bazda yüzde 4,8) ve ithalattaki artış (yıllık bazda yüzde 2,7) nedeniyle oluştuğunu görüyoruz. Sevindirici olan ise turizm gelirlerinin Gezi Parkı olayları ardından yapılan iptallere rağmen hızlı artmış olması. Turizm gelirlerindeki artış sayesinde toplam hizmet gelirleri yüzde 37,7 oranında artarak 2.1 milyar dolardan 3 milyar dolara yükselmiş. Bu olumlu gelişme de cari açığın piyasa beklentilerinden daha iyi gerçekleşmesini sağladı. 
Finansman tarafında ise büyük oranda bankacılık sektöründeki dışarıdan borçlanması cari açığı karşılamış. Mevduat transferleri dahil bankaların dışarıdan net borçlanması 4,3 milyar dolarla neredeyse cari açıkla ayni. Bankacılık dışı özel sektör ise net 0,8 milyar dolar borç ödemiş. 
Yatırım akışında ise doğrudan yatırımlar kalemindeki zayıf seyir devam ediyor. Haziran ayındaki yarım milyar dolarlık net girişle birlikte yılbaşından bu yana net uzun vadeli doğrudan yatırım girişi 3,5 milyar dolarda kaldı. Yılın ilk yarısı göz önünde bulundurulduğunda tatmin edici bir rakam değil. Yıllık toplamda doğrudan yatırım girişinin cari açığı karşılama oranı yüzde 17 seviyesine geriledi.   

Kısa vadeli portföy yatırımlarında ise hem Gezi Parkı gerginliği ama daha çok da Fed kaynaklı dalgalanmalar nedeniyle net 312 milyon dolar çıkmış. Diğer yandan kayıt dışı çıkışlar (yani net hata ve noksan kalemi) haziran ayında yeniden eksiye döndü ve 2,3 milyar dolarlık çıkış kaydedildi. İlk altı ayda net hata ve noksan kaleminde kaydedilen çıkışlar net 5,1 milyar dolara ulaştı. Geçen yılın ilk yarısında bu rakam 1,4 milyar dolarlık giriş olarak kaydedilmişti. 
Cari açıktaki artış haziran ayında beklentilere göre daha iyi gerçekleşti. Ancak finansman tarafındaki tablo da hesaba katıldığında döviz rezervlerinin haziran ayında 3,3 milyar dolar azaldığını görüyoruz. Mayıs ayında da 4,5 milyar dolarlık azalma gerçekleşmişti. Yani iki ayda resmi rezervler toplam 7,8 milyar dolar azalmış. ABD Fed açıklamalarının ters yorumlanması uluslararası finans piyasalarında sermaye hareketlerini öne alıp yön değiştirtmeye başladı. 

 

<p> </p>

Ormanları yakmanın cezası ne?

Fransa'da 400 evsiz Vosges Meydanı'nda çadır kurdu

Nizip sabunu yurt içi ve dışından yoğun ilgi görüyor

Milas'taki yangında zarar gören 80 hektarlık ormanlık alan havadan görüntülendi