• $18,1114
  • €18,234
  • 1020.23
  • 3017.83
13 Aralık 2017 Çarşamba

AB’nin Trump gibi davranmasını istedi!

İsrail Yöneticisi Benjamin Netanyahu, iki gün önce Brüksel’de bir ziyarete yaptı ve de Avrupa Birliği yöneticilerini, Donald Trump’ın peşinden giderek Kudüs’ü İsrail’in Başkenti ilan etmelerini istedi.

Tabii Avrupa Birliği yöneticilerinden ve Dış Politika’dan sorumlu kişi olan Federica Mogherini, Netenyahu’yu ikaz ederek, böyle bir adımın hiçbir zaman atılmayacağını vurguladı.

20 yıldır ilk defa bir İsrail Başbakanı Avrupa Birliği kurumlarını ziyaret etmişti. Ve de beklendiği gibi Netenyahu, birkaç önemli konu sonrası da, beklenen Kudüs konusunu gündeme getirmişti. İran konusu ve de Filistin ile sulh konusu konuşulduktan sonra da, İsrail ile Avrupa Birliği konusu gündeme getirildi.

Litvanya Dış İşleri Bakanı Linas Linkevicius “Avrupa Birliği ile İsrail ilişkileri artmalı!” dedi. Sonra da ekledi: “ Ama Trump tarafından yapılan Kudüs açıklamasının içeriği gibi, realiteyi anlama olmadan atılan adımlar, İsrail ile Filistin arasında sulh nedeni olamaz!” dedi.

Netenyahu ise hepsi olmasa da, birçok AB ülkesinin Elçiliklerini Kudüs’e aktaracaklarından emin oldukları tezini gündeme getirdi. AB Dış İşleri sorumlusu Bayan Mogherini de AB Dış Politikacıları ile konuşmadan iki saat evvel medya ile de konuştum dedi.

Ama Bayan Mogherini ise, tersine medya mensupları ile konuştu ve de AB ülkelerinin hepsinin ABD’nin tezini kabul etmeyeceklerini ve de Netanyahu’yu mutlu kılamayacaklarını kuvvetle onalar da tekrarladı. Bu nedenle de Netenyahu Avrupa Birliği yerine başka AB dışı ülkelerle konuşmalı dedi.

Kudüs konusu İsrail ile Filistin arasındaki sulh açısından, zor bir konu. İsrail bölünmemiş bir Başkent talep ediyor. Avrupa Birliği ise Doğu Kudüs işgal edilmiş bir ülkedir diyor.

Kudüsün Doğu kesimi Filistin Devletinin Başkenti olmalıdır tezi de Avrupa’tarafından alınan pozisyonun bir parçası. Avrupa Birliği ile Filistin arasında Kudüs statüsü konusunda uzlaşma var. AB ülkeleri gelecek ay Filistin lideri Mahmoud Abbas ile de görüşeceklerini bildirdiler.

Israil Dış İşleri sorumlusu Gilad Erdan da İran’ın Suriye ile İsrail arasındaki hudutun yakınında askeri tesis kurmaya başladığını söylüyor. Avrupa Birliği ise bu gibi konularda İsrail’e yardım edemeyeceğini söylüyor.

Sonuçta İsrail ve ABD’nin “şıp şak” yaklaşımı nereye kadar gidebilecek bilinmiyor. Netanyahu Avrupa’dan eli boş gidiyor gibi!

<p>Agr Tur seyahat acentesi ve HIS Travel ortaklığı, özel taleplere göre şekillenen kişiye özel seya

QUALITA ile turizme yeni bir soluk geliyor

Tarihi Haydarpaşa Garı'nın restorasyonunda sona gelindi! Garın son hali görüntülendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zelenskiy ile bir araya geldi! işte görüşmeden kareler

Çağla Şıkel ile çocukları alışveriş turunda... Böyle poz verdi