• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
17 Eylül 2012 Pazartesi

ABD'nin sorunu ne?

Ülkemizde ve dünyada medya ABD ekonomisinin kötüye gittiğini ve bu nedenle de ABD Merkez Bankası'nın yeniden para basmaya giriştiğini düşünüyor. Buna Roubini etkisi diyelim. Ancak olayların doğru analiz edildiğini düşünmüyorum. Birkaç grafikle durumu biraz daha açıklığa kavuşturmak bence oldukça faydalı olur.
ABD krizi çıkartan ülke olarak gene de herkesten daha önce ve daha güçlü toparlandı. Avrupa gibi resesyon yaşamıyor.

ABD çeyrekli reel büyüme rakamları (2012 ikinci çeyrek)

"abdnin1.jpg"

Bu grafik ABD ekonomisinin çeyrekler itibarı ile yıllıklaştırılmış büyümesini gösteriyor. Dramatik bir sorun gözükmüyor. Ama ortada bir paradoks var! İkinci grafiğimiz ise bu paradoksa işaret ediyor. ABD sanayi şirketlerinin vergi sonrası karını 2012 yılı ikinci çeyreği itibarı ile göstermekte.

ABD imalat sanayi şirketleri karları (2012 İkinci Çeyrek)

"abdnin2.jpg"

ABD imalat sanayi şirketlerinin karları 2012'de, 2008 öncesi döneminin yüzde 35 üstünde, nerede ise rekor düzeye gelmiş ve krizin etkisi ortadan kalkmış durumda. ABD'de tüketim de kriz öncesi dönemi aşmış durumda ama yatırım durmuş vaziyette. Ekonomi ders kitaplarında hiç yer almayan şey yani beklentiler önemli. Beklentiler henüz tamir olmuş değil. Nerede ise tüm ekonomi nakit üzerinde oturmayı tercih ediyor.
İstihdamın hızla artmamasında ise bir ek faktör daha var. O da ABD'nin bütçe açığı ve kamu borç düzeyi! Sonuç kamu harcamalarının ABD'de de sıkılması. Kamu harcamaları sıkılırken de kamu sektöründe istihdam tarihsel rekor derecesinde düşmüş bulunuyor. Aşağıdaki üçüncü grafik ABD'de Federal ve Yerel kamu istihdamındaki düşüşü gösteriyor. Bu seferki krizde kamu istihdamı 1940 Dünya Savaşı ve 1978 petrol krizi dönemlerindekinden daha fazla daralıyor.

ABD kamu istihdamında yıllık artış yüzdesi (1939-2012)

"abdnin3.jpg"

Özetle, sorun her yerde beklentilerin katılığı ve kamu maliyesi! Tek fark ABD erken davrandığı için krizden çıktı, Avrupa ise erken davranamadığı ve karar alamadığı için de bugün hala resesyonda!

<p class='MsoNormal'>Top ustası bu sevimli köpeği mutlaka 'GÖRMELİSİN'</p>

Top ustası sevimli köpeği GÖRMELİSİN

Piton ve timsahın ölümcül mücadelesi! Görenler dehşete kapıldı

Vücudu koruyup virüsleri öldürüyor! İşte o muhteşem besin ve faydaları

Karın ağrısı ile doktora gitti! Midesinden çıkanlar şoke etti