• $13,5492
  • €15,3504
  • 789.33
  • 1979.83
8 Ağustos 2011 Pazartesi

ABD'nin ratingi düştü!

Sonunda Standard and Poor's  rating kurumu ABD'nin kredi notunu AAA düzeyinden daha düşük olan AA+ düzeyine indirdi.  Bunun geleceğini ve gelirse de ne tür etkileri olacağını geçen hafta bu sütunda geniş çapta açıklamıştım. Yazdıklarımın bir özetini aşağıya tekrar alıyorum.
Ne demiştim acaba?
'Dünyada uzun zamandır ABD 2 Ağustos tarihine kadar ülkenin kamu borç limitinin yükseltilmesi konusunda uzlaşmadığı taktirde dünya ekonomisinde risk ciddi şekilde artar tezi mevcuttu.  
Ancak ABD medyasına göre her tür siyasi itiş kakışa rağmen  Washington'daki ve Wall Street'teki birçok kötümser, 2 Ağustos'tan  bir ay sonra durup baktığımız zaman, ABD Kongresi'nin borç limitini yükseltmiş olduğunu, ABD Hükümeti'nin giderlerini ödeyebildiğini, Obama Hükümeti'nin ise bütçe açığını azaltıcı bir yeni kanunu kabul ettirmiş  olduğunu, sosyal program ödemeleri ve vergilerle ilgili düzenlemelerin ise ileriye bırakıldığını ve kötü olarak bir tek şey gerçekleştiğini göreceğimizi söylüyorlardı! (Gerçekte aynen bunlar oldu, tahminler doğru çıktı).  
Ama tahminlerde kötü bir tek şey vardı, o ne idi? ABD, ratingciler yani örneğin S&P  tarafından, AAA yani en üst düzey ratingden, AA şeklindeki daha düşük ratinge düşmüş olacak, deniyordu!
Peki bu ne kadar önemli idi?
Rating düşüşü ABD kamu kağıtlarının faizlerini hızla yükseltir ve borsa başta olmak üzere tüm piyasalar tepetaklak olursa, bu tabii çok kötü olur. Piyasalar zaten uzun zamandır çöküş sinyali vermekte idi.
Tabii bütçe ve borç limiti yükseltilmezse, rating düşüşü aslında uzun zamandır yavaş yavaş gerçekleşen ABD ekonomisinin gerilemesinin, yani bilinen bir şeyin gündeme gelmesi olurdu.
Ama diğer alternatifte, yani limit yükseltilirse ve bu arada da tersine rating düşerse  bu ne anlama geliyordu? (Bu gerçekleşti !)
Aslında yüzelsel bakılırsa, ABD'nin rating düşme olayı sanki ABD Hazinesi'nin uzun vadeli borcunun faizlerini pek etkilemez gibi duruyor. Sadece tüzükleri icabı AAA ratingli kağıt tutmak zorunda olan büyük kurumlardan başkaları reaksiyon göstermez deniyor. Diğer taraftan da repo piyasasında Hazine kağıtları karşılık gösterilerek  kısa vadeli kredi alan kurumların ne yapacağı da pek kestirilemiyordu. 684 milyar dolarlık fon tutan 'mutual fund' denen kurumlar da bir şey değişmez mesajı veriyorlardı. Sigorta şirketlerinin de  pek reaksiyon göstermeyeceği düşünülüyordu. Bankalar da rating AAA'dan AA düzeyine düştü diye sermaye yatırmak zorunda kalmazlar deniyordu.  FED yani ABD Merkez Bankası da, rating AA olsa da, Hazine kağıtlarını teminat olarak almaya devam eder deniyordu.
Geriye kalanlar arasında Çinliler yuan ile dolar almaya devam ederlerse doların değeri artmaya devam eder, bu da Çin'in Hazine kağıtlarını almayı ve tutmayı rating düşüşüne rağmen sürdürmesi demek olur da deniyordu.
Peki hiç mi kötü bir şey olmazdı?
Wall Street Journal yazarı D Wessel, dikkatli düşünülürse tabii ki Hazine kağıdı getirilerinin yükselmesi gündeme gelir, çünkü risk artmıştır diyordu. Ne kadar etki ederdi ? Kamu borçlanma faizlerinde sürekli kalacak yarım puan artış 10 yılda Federal Bütçe açığına 435 milyar dolar artış yükler ve  200.000 dolarlık bir konut ipoteği de ayda 65 dolar daha fazla ödemek zorunda kalır hesabı ortada idi.
Profesyonellere sorulduğu zaman JPMorgan Chase iktisatçısı M.Feroli  'Bir şey fark etmez!' derken, bono uzmanı PİMCO Başkanı M.El Arian 'Sistem, göbeğinde oturan sadece AA ratingli zayıf varlıklar  ile çalışamaz!' diyor, Peterson Institute uzmanı ünlü iktisatçı Carmen Reinhart  ise en önemli etki olarak Atlantik'in her iki tarafında da rating kurumlarını devreden çıkartma çabalarının iyice güçleneceğini düşünüyordu.'
Ancak esas sorun tabii ki rating kurumları değil, büyük ekonomilerin sürdürülemez mali durumları ve politikacıların yön değiştirme tercihini bir türlü yapamamaları. Şimdi, ABD rating düşüşü sonrası, bence  birincisi ratingciler 'kendi popolarını korumaya' zorlanacak, mikroskobun altına oturacaklar. İkincisi ABD kamu borçlanma faizleri de risk primi eklenerek, bence  zaman içinde yükselecek!
Piyasa affetmez!

<p>1-DUNE</p><p>Okunması zor bir kitabın sinema uyarlamasını pek çok insan dört gözle bekledi

2021'in öne çıkan ve en çok konuşulan filmleri

Topladığı tahtalardan öyle bir şey yaptı ki...

Son hali hayran bıraktı! Hurdalıktan 2000 dolara satın aldı

Tesla'nın koltuğunu kestiler! Bakın içerisinden neler çıktı