• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
31 Mayıs 2018 Perşembe

ABD’nin en büyük gücü ne?

ABD’nin askeri gücünün benzeri dünyada yok. ABD’nin piyasasının büyüklüğünün de eşi yok. Bu varlıkların yanında da dolarlar duruyor. Dünya ABD’nin parasına bağlı. Bu nedenle de, hem dolar ödeme sistemlerine hem de bankalarına da bağlı. Ülkelerin dolar ithalatı, ABD’den aldıklarından dört beş misli daha büyük. Global hudut ötesi borcun nerede ise yarısı dolarla. Dolarlar, merkez bankalarının rezervlerinin neredeyse yarısı kadar.

Ama son dönemde dolar silahı başkan tarafından kullanılmaya mesela Rusya’ya karşı başlandı. ABD nükleer yaklaşımlardan çıkmakta ve de Rusya’ya karşı bayağı finansal önlemler almakta ve de İran’a ve de onlarla ticaret yapan Avrupa firmalarına karşı da davranmakta. 2017’de ABD yönetimi sorunlu ülkeler listesinde Barack Obama dönemindekinin yüzde 30 daha fazlası listelemiş. Doların dominant kullanılması, global finansın da keyfe göre yapılmasını getiriyor.

Amerika’nın finansal gücü o kadar kuvvetli ki, hesaplamak pek mümkün değil. Hazine nisanda Rusya’ya karşı davranışları artırdı, bu da mesela Rusya’da nisanda Rusal adlı bir alüminyum üreticisini finanasal piyasalardan çıkardı, halbuki firma işinin çok azını ABD ile ilgili yapmaktaydı.

Şirketin hisselerinin toplamı yarıya indi. Sonunda ABD firmaya destek vermeye mecbur kaldı. Nisan ayında Ticaret Bakanlığı Amerikan firmalarını ZTE adlı Çin Telekom devine, İran ve Kuzey Kore’yle işbirliği yaptıkları için yasak koymuştu. Sonunda kaldırmaya mecbur oldu.

2007’nin sonunda finansal kriz zirveye çıktı, büyük Avrupa bankaları da dolar borçlarını ödeyecek para sıkıntısı çekti. Bu durumda FED araya girdi ve de yabancı merkez bankalarına likidite vermek zorunda kaldı. Krizden bu yana da offshore dolar finansal sistemi büyüdü ve de özellikle Asya’da önemli oldu.

Ama doların yerine kullanılacak bir başka para pek yok. Çin dengeli bir banka sistemine sahip değil. Sermaye hesabı da açık değil. Bu nedenle de sadece ABD ticaret ve finansın akıcı olabilmesini sağlayabilir. Amerika’nın dünya üretiminde payı azaldıkça da birçok başka paranın da kullanılmasının olasılığı gündeme gelmeye başlayacak.

Mesela Avrupa ülkeleri İran’ın nükleer anlaşmasını devam ettirmek istiyorlardı ama Trump bu ay tek başına İran konusundan çıktı. Ama Avrupa banka ve piyasaları da ABD ile olan yakınlıklarını gene de devam ettirmeye mecbur kalıyorlar. Dolardan kaçamıyorlar. Zaman içinde sanki ortaklıktan kazanç sağlıyor gibi düşünmek zorunda kalıyorlar. Tabii zaman içinde bazı şeyler de değişecek.

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

Güvenlik güçleri teröristlere göz açtırmıyor!

Keykubadiye Sarayı'ndaki kazılarda ortaya çıktı! 1220'li yıllarda yapıldı

2021'in en etkili kadınları seçildi! İşte listede yer alan isimler