• $9,6014
  • €11,1468
  • 557.297
  • 1492.93
24 Aralık 2010 Cuma

ABD'den olumlu veriler

Son dönemde Avrupa'daki kamu maliyesi problemleri, Çin'in başını çektiği kur savaşları ve ABD Merkez Bankası FED'in para politikaları uluslararası ekonomik gündemi yoğun bir şekilde meşgul etti. Oysa bu dönemde Amerikan ekonomisine ilişkin bir dizi olumlu veri açıklandı.

"tablo.20101223225146.jpg"
Aşağıda Amerikan ekonomisinde son dönemdeki olumlu toparlanma göstergelerini özetliyoruz:

1. ABD'de tedarikçilerin imalat sanayii sektöründe aldıkları siparişleri izleyen ve ISM denen endeks kasım ayında 56.6'yla beklentileri aştı. İmalat dışı endekste ise ağustos ayında başlayan yükseliş üç aydır sürüyor. Bu endeksin 50'nin üzerinde olması toparlanma, 50'nin altında olması ise daralmaya işaret ediyor.

2. Yeni konut başlangıçları kasımda yüzde 3.9 arttı. Konut başlangıçlarında son dört ayın üçünde artış gerçekleşmiş olması toparlanmaya işaret ediyor.

3. Sanayi üretimi kasımda aylık bazda yüzde 0.4 arttı. ABD sanayi sektörünün son altı aylık performansı yıllık yüzde 2.8 büyümeye işaret ediyor. İmalat sanayiinin beş aydır peş peşe büyümesi ABD ekonomisi açısından güçlü bir toparlanmaya işaret ediyor.


4. Kapasite kullanımı 2008 Ekim'den bu yana en yüksek seviyesine ulaşarak yüzde 75.2'ye yükseldi.

5. Perakende satışlar kasımda yüzde 0.8 yükseldi. Yıllık bazdaki artış yüzde 7.7'yi buldu.

6. Tarım dışı verimlilik oranı üçüncü çeyrekte yüzde 2.3 arttı. Yıllık bazda artış oranı ise yüzde 2.5.

7. Conference Board tarafından açıklanan Öncü Ekonomik Gösterge (Leading Economic Index-LEI) beş aydır peş peşe artıyor. Ayrıca 2009'un Nisan ayından bu yana geçen son yirmi ayın on dokuzunda öncü gösterge endeksi artış gösterdi. Bu da önümüzdeki dönem açısından daha olumlu ekonomik performansa işaret ediyor. Ekonominin halihazırdaki mevcut performansını gösteren Güncel Ekonomik Gösterge  (Coincident Economic Index-CEI) de kasım ayında arttı. Her iki endeksin tarihi seviyelerini aşağıdaki grafikte görebiliyoruz. Grafikte gri bölgeler ABD ekonomisinin resesyonda olduğu dönemleri gösteriyor

Bütün bu gelişmelerin ışığında ABD ekonomisinde önümüzdeki döneme ilişkin beklentiler giderek olumluya dönüyor. Hatırlanacağı üzere Amerikan ekonomisi üçüncü çeyrekte yüzde 2.5 oranında büyümüştü. Bu rakam bu hafta üçüncü kez revize edilecek. Dördüncü çeyrekte ise ABD'deki büyümenin yüzde 4-4.5 seviyelerine yükselmesi bekleniyor. 2011 genelinde de ABD ekonomisinin yüzde 4 civarında bir büyüme performansı yakalaması mümkün gözüküyor.

<p>Yeşilçam'ın usta ismi Hülya Koçyiğit, 1963 yılında henüz 16 yaşındayken Susuz Yaz adlı filmle bey

Hülya Koçyiğit bilinmeyenlerini anlattı

Yer siyah gök beyaz! İşte Beşiktaş'ın Galatasaray galibiyetinden en özel kareler

Düzce'nin 1830 rakımlı Kardüz Yaylası'na kar yağdı

Az bilinen tarihi fotoğraflar ve hikayeleri