• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
28 Şubat 2016 Pazar

ABD'den iyi ekonomik haber!

Son iki ayda global ekonomide zayıflama başladığı, Çin dahil olmak üzere gelişen ülkelerde reel büyümenin düştüğü, dış ticaretin daraldığı ve bu gelişmelerin global çapta resesyon getirebileceği ve resesyon getirmese de global büyümenin daha önceki tahminlerden daha küçük kalacağı konuşulmakta idi.

Tabii ABD ekonomisinde neler olduğu da çok önemli idi. 2015 yılının ilk çeyreğinde ABD birinci çeyreği yüzde 0.6 yıllıklaştırılmış büyüme sergilemişti. ABD ikinci çeyreği yıllıklaştırılmış yüzde 3.9 ile güçlü bir gelişme haberi vermişti. ABD üçüncü çeyreği büyümesi ise ancak yıllıklaştırılmış yüzde 2 olabilmişti. Gözler ABD dördüncü çeyrek büyümesinde idi. Bir çok tahminci ABD dördüncü çeyrek reel reel büyümesinin yıllıklaştırılmış olarak ilk tahminde 0.7 civarında gerçekleşmesi sonrasında beklentilerini yüzde 0.7 düzeyine çevirmişlerdi. Ama diğer taraftan şubat 2016 ayında hem ABD hem de global boyutta gelen diğer kötü ekonomik veriler kötümserlerin tahminlerini dördüncü çeyrek için yüzde 0.4 düzeyine düşürmüştü.
Dördüncü çeyerk ikinci büyüme tahmini 26 Şubat 2016 günü gerçekleşti ve açıklandı. Kötümser tahminler yanlış çıkmıştı. Tabii dördüncü çeyrek için üçüncü ve nihai bir tahmin daha gerçekleştirilecek ama şu anda elimizde bulunan dördüncü çeyrek yıllıklaştırılmış ikinci tahmini yüzde 1.0 çıkarak kötümserliğe fren koymuş oldu. Daha önceki tahmin 0.7 oranından yüzde 1.0 düzeyine revize edildi.
Büyüme verisinin detaylarına bakıldığında en büyük yukarı doğru revizyonlar net ihracatta ve stoklarda gerçekleşti.
Ama gene de her zaman beklendiği gibi ekonomiyi taşıyan yüzde 2.0 artan tüketim harcamaları idi.Tüketim harcamaları büyümeye yıllıklaştırılmış yüzde 1.4 pozitif katkı yapmışlardı. Bu önemli idi çünkü diğer kalemler ya sıfır ya da negatif katkı yapmışlardı.
Diğer taraftan da GDP fiyat endeksi de hafifçe yukarı doğru gitmişti. Daha önceki yıllık tahmini yüzde 0.8 olan fiyat artış tahmini az da olsa ilk tahmini geçerek yüzde 0.9 düzeyine gelmişti.
Nominal GDP büyümesi ise (reel GDP artı artı enflasyon demek) daha önceki yıllık tahmin olan yüzde 1.5 düzeyinden yüzde 2.0 düzeyine yükseltilmişti.
Bu iyimser dördüncü çeyrek büyüme verilerine bakan bazı iktisatçılar 2016 yılının sonunda veya 2017 yılının başında, hedeflenen yüzde 2 düzeyine gelebileceğini düşünüyorlar.
ABD 2015 Dördüncü Çeyrek Yıllıklaştırılmış Reel Büyüme Tahmini

<p>Sosyal medyada viral olmuş haftanın en eğlenceli videolarını 'GÖRMELİSİN'!<br></p>

En Zor Çocuk Oyununu 'Görmelisin'!

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!