• $15,8723
  • €16,8243
  • 939.223
  • 2393.61
11 Ekim 2011 Salı

ABD'den daha iyi haberler var!

Yeni bir haftaya başlarken tüm dünyanın geleceğe daha iyimser bakabilmek gereksinmesi içinde olduğunu görmekteyiz.
Tabii şu anda hem ABD hem de Avrupa mikroskobun altında. Amerika da kötü verilerle daha da kötüleşebilir, Avrupa da!
Bu hafta AB içinde Dexia adlı büyük bankanın sorunlarının halledilmesi önemli bir gelişme oldu. Yunanistan'ı kurtarma operasyonundan da olumlu gelişme haberleri gelebilir.
Ama bizim kanaatimiz, ABD'nin Avrupa'ya oranla çok daha iyi durumda olduğu ve son açıklanan verilerle daha da olumlu bir gidişat içine girebileceği gözüküyor. Aşağıda bunun kanıtlarını vereceğiz. ABD dip yapmayacak ama yavaşlayacak, bu kesin.
Buna karşılık Avrupa'da henüz kesin bir şey söyleyemiyoruz. Bu nedenle de Türkiye gözlüğü ile baktığımızda risk tabii ki Avrupa'dan gelir diye düşünmek gerek. Orası büyük bir ihracat pazarımız.
ABD açısından neden daha iyimseriz?
Aşağıdaki ilk grafik ABD işsizlik verilerini gösteriyor. Son ilan edilen verilerde tarım dışı ücretli istihdam arttı. İşsizlik oranı işgücüne katılım nedeni ile 9.1 düzeyinde kaldı ama istihdam edilen insan sayısı arttı. Temmuz ve ağustos verileri yukarı doğru revize edilirken iyimserlik yaratan eylül verileri ile istihdam 202 bin kişi artmış oldu. Piyasada 60 bin kişilik bir artış bekleniyordu.
Ancak iyi haber bu kadar değil.
Aşağıdaki ikinci grafikte ise esas önemli haber var. 2010 yılı Ocak ayından bu yana özel sektör 2.5 milyon kişiye istihdam yaratırken, kamu sektörü 500 bin kadar insanı işten çıkarmış, yani 2010 Ocak ayından bu yana istihdamdaki artış özel sektörden gelmekte

Aşağıdaki grafikte 2007 yılından bu yana istihdamı kimin arttırdığı gözükmekte. Bu gelişme hem devletin bütçesini rahatlatacak, hem de yeni vergi ödeyenler oluştuğundan vergi hasılatı da artacak!
Bu gelişme ABD'nin geleceğine daha olumlu bakmamız için önemli bir neden . Tabii esas krizin nedeni olan konut sektöründe henüz bu tür bir iyileşme gerçekleşmemiş bulunuyor.
"tablo.20111010225143.jpg"

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister