• $15,6588
  • €16,3486
  • 905.731
  • 2394.67
9 Kasım 2018 Cuma

ABD’deki oylar hükümeti böldü!

ABD’de, dönem ortası seçimlerde dün gelinen noktadaki sonuçlarda, Demokratlar ‘House’ grubunu kazanırken, Cumhuriyetçiler de ‘Senato’yu kazandılar.

Aşağıda yer alan istatistiklerde belirtildiği gibi çok az sayıda sonucu belli olmayan oy varsa da kazanan belli, yani sonuç durum açıkça görülüyor.

7 Kasım’da, ‘House’da Demokratlar 220 kesin oy alırken Cumhuriyetçiler de 196 kesin oy aldı, Böylece de House’un 435 temsilcisinin 414’ü belirlendi ve de Demokratların çoğunluğu kazandığı da ilan edildi. Cumhuriyetçiler ise 196 kişilik oy kazanmışlardı, yani House’a bakıldığında, Demokratların ve Cumhuriyetçilerin sayılmamış az sayıdaki oyları gündeme geldiğinde ve tam sonuçlar da ortaya çıktığında da, gene Demokratların ‘House’u kazandığı kesin.

100 kişilik toplam Senato’ya bakılırsa da Demokratlar 45 temsilcide kalırken, Cumhuriyetçiler ise 51 Senato temsilciliği sahibi oldu. Yani Cumhuriyetçiler artık tek başlarına siyasete hakim değiller.

Demokratlar House’un çokluk oylarını alıp, Cumhuriyetçiler de Sanato’nun çoğunluğunu alınca Başkan Trump birden sanki tarafsızmış gibi davranmaya başladı.

Trump da ticaret ve de ilaç fiyatları konusunda müşterek hareket edebiliriz diyerek ortalığı yumuşatmaya çalıştı. Demokratlar ‘House’un yönetiminin kontrolunu önümüzdeki iki yılda ellerine alacak.

Kayıpları hiç konuşmuyor

Demokratlar, Trump Ailesi’nin faizler konusunda ve de yabancı ülkelerin resmi temsilcileriyle olan ilişkilerde, mücadeleci oldukları ve de başka partilerle olan itiş kakışta ise, oylar nedeniyle rekabet ortaya çıktığında da, ‘savaş gibi’ davrandıkları da biliniyor. Demokratlar seçimde kadınlardan çok sayıda oy almıştı. Cumhuriyetçiler ise taşra kentlerinden oy almışlardı. Ama hem Barack Obama hem de George W. Bush da benzer yenilgiler yaşamışlardı.

Trump, “Ben ve yakın meslekdaşlarım, seçim öncesi derlenen panellerde ve konuşmalarda olan çabalarımız nedeni ile sonuç almaktayız. Zaten Senato’da önde olmak için çalışmıştık ve arzu ettiğimizi kazandık!” diyor.

Ama ABD Başkanı Donald Trump, ‘House’da gerçekleşen kayıpları konusunda da hiç konuşmuyor.

Ara seçiminin nihai sonuçlarını izleyecek ve en son durum açıklandığı zaman ise kesin sonucu da aktaracağız.

<p>Arabesk müziğin önemli temsilcilerinden Ümit Yaşar, meslek hayatının ilk röportajını Akşam Gazete

Ümit Yaşar'dan polemik yaratacak sözler... 'Veliaht yok, taklitler var'

Ormanların kralının zor anları! Hayatta kalmak için her şeyi yaptı...

Farkında olmadan evinizi kirleten 8 eşya

Hayali pilot olmaktı! Hevesini gidermek için bakın ne yaptı?