• $15,5438
  • €16,2213
  • 900.511
  • 2419.36
18 Aralık 2012 Salı

ABD'de yeni yaklaşım!

Amerika beşinci yılını bitirmeye çalışan global krizi çıkartan ülke olmakla beraber 13 çeyrektir pozitif büyüme yaşamakta. 2012 büyüme hızı da yüzde 2 düzeyinin üstünde olacak. Son veriler de iyi gelmekte.
Amerika en son ilan edilen Kasım 2012 ayı sanayi üretim verilerine göre 2012 Ekim ayındaki Sandy fırtınasının etkilerini atlatmış ve son iki yılın en yüksek üretim düzeyine ulaşmış. Ekim ve kasım verileri beraberce izlenirse, sanayi üretimi son iki ayda yüzde 2.5 yıllıklaştırılmış hızla büyümüş. Bu da geçen yılın tüm büyüme oranına eşit. Sanayi üretimi kasımda yüzde 1.2 büyürken de ocaktan bu yana en büyük artışını sergileyen ve yüzde 4.6 artan otomotiv sektörü üretimi öncü olmuş. Sanayide kapasite kullanımı ise mart ayından bu yana en yüksek düzeyi olan yüzde 78.4'e ulaşmış. Bu da 20 yıllık ortalama olan yüzde 77.7'nin üstünde.

"denis.20121217225411.jpg"

 Bu arada ABD Merkez Bankası da 1977'den bu yana yaptığı hedef açıklama yaklaşımını değiştirmiş bulunuyor. ABD çift hedef sahibi politika izliyordu, hem düşük enflasyon hem de tam istihdamı kovalıyordu. Ama sadece enflasyon hedefini açıklıyordu.
Ancak ABD Merkez Bankası Chicago şubesi Başkanı Charles Evans etkili oldu ve FED'in politika yaklaşımında bir değişiklik meydana geldi. Evans bir sonraki FED Başkanı olabilir!
12 Aralık günü politika belirleyicisi olan FOMC alenen çifte hedef ilan etmeye başladı. FED faizleri işsizlik oranı yüzde 6.5 düzeyinin altına inene kadar veya enflasyonun yüzde 2.5 üzerine çıktığı tahmin edilene kadar sıfıra yakın düzeyde tutacağını açıkladı. Şu anda işsizlik yüzde 7.7 ve enflasyon hedefi yüzde 2. Bu çifte hedef de yeni!
Aslında FED'in bundan sonra kamu ve iş çevresinin onun nasıl davranacağını daha da iyi anlayabilmesi için temel bir değişiklik gündeme getiriyor. Bundan sonra hem istihdam hem de enflasyonu eşit ağırlıkla göz önüne alacağını söylemiş bulunuyor. FED zaten eylül ayında işgücü piyasası önemli boyutta iyileşene kadar kadar ayda 40 milyar dolarlık ipoteğe dayalı tahvilleri satın alacağını açıklamıştı. Bu son açıklama 'önemli boyutta iyileşmenin' ne anlama geldiğini açıklığa kavuşturuyor. FED bu arada QE dediği parasal genişleme poltikasını da ayda 85 milyar dolara çıkartacağını açıkladı.
Tabii istihdam hedefini enflasyonla eşit ağırlıkla açıklamanın faydaları kadar riskleri de var. Parasal genişleme enflasyonun çok yükselmesine neden olabilir veya istihdam çok uzun süre düzelmeyebilir. Bekleyip ve göreceğiz!

<p>T-129 ATAK ilk uçuşunu 17 Ağustos 2011 tarihinde gerçekleştirdi. Helikopterin ilk teslimat ise  2

TAARRUZ VE TAKTİK KEŞİF HELİKOPTERİ - T129 ATAK

Hayvanların şaşırtan dostluğu! Onları hiç böyle görmediniz

Akdeniz'de zehirli deniz kestanesi tehlikesi

Kupa artık sahibinin ellerinde!