• $15,8669
  • €16,8392
  • 939.139
  • 2393.61
23 Aralık 2012 Pazar

ABD'de uzlaşma görüşmeleri durdu!

Yıllar boyu daha gelişmiş ve daha demokratik olan sanayileşmiş ülkelerde siyasetçilerin daha mantıklı olduğunu, hatta daha dün bile kavga yerine çözümü seçeceklerini düşünerek ne kadar saflık etmişim. Halbuki Avrupa gözümüzün önünde! Avrupa krizde beşinci yıla girmek üzere, daha ortada kesin bir uzlaşma ve çözüm yok!
Cuma gününe kadar ABD daha pragmatiktir, ABD'de taraflar 'mali uçurum' konusunda uzlaşırlar diyordum.
Avrupa medyası da benim kadar safmış. Cumartesi sabahı Batı medyasından haberlere baktığımda onların da yanılmış olduklarını gördüm. Tam anlaşma olacak denirken, cuma gecesi geç saatlerde, Obama ile muhalefetteki Cumhuriyetçilerin sözcüsü John Boehmer anlaşamayıp evlerine dönmüşlerdi. Üstelik bir görüşme takvimi ve planı da yokmuş. Buyurun cenaze namazına! Boehmer 'Başkan'la görüşmeleri bitirmedim ama görüşme tarihi de düşünmedik!' demiş. 
Üzerinde anlaşılabilecek en son öneri Boehmer tarafından kendi B planı olarak getirilmişti. Bu alternatif, ABD vatandaşlarının yüzde 99 kadarı için vergi indirimlerini uzatacak ama ABD'nin yüzde biri olan zengin vatandaşlar için (geliri bir milyon dolar veya yukarısı olanlara) vergileri yükseltecek bir teklif vardı. Ancak Cumhuriyetçilerin önemli bir bölümü, partilerinin liderleri tarafından gündeme getirilen bu alternatifi red etti ve evlerine gitti. Böylece yeni yılın ilk gününden itibaren vergileri her ABD vatandaşı için yükseltecek ve askeri harcamalar ve ülke içi harcamaları da 500 milyar dolar kısacak adım atılamadı. .
EKONOMİ BALTA YEDİ
Bu adımların atılmaması demek, henüz hızı yüzde 2 üzerine çıkan ve yüzde 3'e yaklaşma eğilimindeki ekonomik büyüme, 31 Aralık tarihinden itibaren ciddi bir 'balta' yemiş olacak demek!
Boehmer, Obama ve Senato'ya bundan sonra kendi çözümlerini kendilerinin bulmak zorunda olduklarını söyledi, görüşmeden kaçmadığını ama bir toplantı da planlanmış olmadığını tekrarladı.
Plan red edildiğine göre Obama'nın danışmanları Demokratların Senato Başkanı Nevada Eyaleti'nden Harry Reid ile Cumhuriyetçilerin Senato lideri Kentucy Eyaleti'nden Mitch Connell'in çözüm için görüşmelerini ve Obama'nın bir B planı gündeme getirmesini tavsiye ettiler. Ama Connell 2014 yılında seçime girmeye mecbur ve kendini riske atmaması gerek.
Cumhuriyetçi taraf vergi artışına, yaşlılar için sağlık ödemeleri ve genel sosyal güvenlik ödemelerinin frenlenmesi halinde destek verecek. Bu arada Obama her Noel'de Hawai'ye tatile gidermiş, tatili iptal ederek Beyaz Saray'a geri dönmüş. Obama'nın basın danışmanı, halkın yüzde 98'i ve işletmelerin yüzde 97'si için vergilerin yükselmemesini istiyor. Amerikalıların çoğunluğu da Cumhuriyetçileri suçlu bulduğu için Obama şimdilik daha rahat! Ama zaman da kalmadı!
Ancak genel kanı ortaya çıkabilecek olası bir anlaşmanın 10 yılda ancak 2.5 trilyon dolarlık bütçe harcamasını kısabileceğini, bunun da borç stoğu/GSMH oranını dengede tutmak açısından yeterli olmasının mümkün olmadığı!
Bu durumda Tarzan zorda ve Jane ve Çikita da yardıma gelemiyor demeliyiz!  ABD üçüncü çeyrek büyüme oranı ve konut satışları beni iyimser yapmıştı, bugün ise karalar bağlamış bulunuyorum!

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister