• $8,438
  • €10,1988
  • 492.277
  • 1441.33
26 Kasım 2015 Perşembe

ABD’de üçüncü çeyrek reel büyümesi tahmini

Amerika’nın 15-16 Aralık 2015 tarihindeki toplantıda faiz artırımı yapması olasılığı giderek artıyor. 24 kasım günü yayınlanan ABD 2015 üçüncü çeyrek reel büyüme sayısı, daha önceki yıllıklaştırılmış yüzde 1.5 büyüme tahmin oranından, şimdi de beklentilere daha da uygun olarak, yüzde 2.1 oranına yükseltildi.

Yukarı doğru revizyon büyük çapta üretilmiş stoklarda artıştan ve özel şirketlerin bazı yatırımlarının artışından kaynaklandı. En büyük aşağıya doğru revizyonlar ise net ihracat ve şirketlerin diğer bazı yatırımlarının azalmasından geldi. Reel GSYİH artış oranının artmasında en çok katkıyı özel tüketim artışı sağladı. Büyümeyi en çok aşağıya çeken ise stoka üretim oldu.

GSYİH fiyat endeksi ise hafifçe yukarı doğru yükseltildi ve artış yüzde 1.3 kadar oldu. Artış daha evvel yüzde 1.2 kadar idi. Nominal GSYİH büyümesi ise daha önceki yüzde 2.7 oranından yıllık yüzde 3.4 oranına yükseltildi.


Yukarıdaki grafikte ABD ekonomisinin yıllıklaştırılmış çeyreklik büyüme grafiğini görmekteyiz. 2015 yılı birinci çeyreğinde ABD yüzde 0.6 büyüdükten sonra, ikinci çeyrekte yüzde 3.9 büyüdü. Üçüncü çeyrek ikinci tahmini ise yıllık yüzde 2.1 olarak revize edildi. Gene de son dönemde ABD verileri biraz karışık gelmekte.

13 Kasım tarihinde açıklanan ekim ayı üretici fiyatları endeksi % 0.4 düşmüştü. Gene 13 Kasım’da açıklanan ekim ayı perakende satışları çok az yani yüzde 0.1 artmıştı. Ekim sanayi üretimi 17 Kasım tarihinde açıklanmıştı ve yüzde 0.2 azalmıştı. Gene 17 Kasım tarihinde açıklanan ekim ayı tüketici fiyat endeksi yüzde 0.2 artmıştı. 18 Kasım tarihinde ilan edilen ekim ayı konut inşaatı başlangıcı verisi yüzde 11 daralmıştı. 23 Kasım’da ilan edilen ekim ayında mevcut konutların satış istatistiği ise yüzde 3.4 düşmüştü. Ancak bu verilerin FED’in faiz artırımı kararını ters etkilemesi beklenmiyor.

<p>İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda şehit  sayısı 14'ü kadın, 5'i çocuk olmak üzer

İslam ülkeleri Mescid-i Aksa için harekete geçecek mi?

Şırnak Valisi Pehlivan, Cudi Dağı'nda konuşlu üs bölgelerinde incelemelerde bulundu

Bayram alışverişinin kalbi Eminönü ve Mısır Çarşısı sessiz

Toroslar'da baharla yeşile bürünen yaylalar görenleri kendine hayran bırakıyor