• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
22 Eylül 2012 Cumartesi

ABD'de konut sektörü toparlanmaya başladı

Global krizi başlatan ülke olan ABD, krizden uyguladığı genişlemeci politikalar sonucu en erken çıkan ve resesyondan kurtularak yüzde 2 üzerinde bir büyüme temposuna oturan ülke olmuştu. Ancak ABD'de konut sektörü sorunlarını bir türlü aşamıyor diye düşünülüyordu.
Geçtiğimiz günlerde ilan edilen ağustos ayı konut sektörü verileri ise ümit verici ve moralleri yükselten bazı gerçekleşmeleri  ortaya çıkarttı.
Resmi açıklamalara göre hem yeni konut inşaatında, hem de mevcut konutların tekrar satışlarında hızlı toparlanma görülmüş bulunuyor.
Mevcut kullanılmış ve satışa çıkmış evlerin satışlarında Ağustos 2012 verilerinde bir evvelki aya göre yüzde 7.8 artış görüldü. Eğer mevsimlik düzeltme yapılırsa ve veriler bir yıl evveli ile karşılaştırılırsa, yüzde 9.3 artış var ve bu da 4.82 milyon ev satışı anlamına geliyor. Bu da mayıs 2010 tarihinden bu yana en yüksek satış verisi. Mevcut konutların medyan satış fiyatı ise ağustos ayında 187 bin dolar düzeyine çıkmış bulunuyor ve bir evvelki yılın aynı ayına göre yüzde 9.5 artmış. 

"tablo1.20120921231345.jpg" Diğer taraftan ağustos ayı Ticaret Bakanlığı raporuna göre, yeni konut inşaatı başlangıçları bir evvelki temmuz ayına göre ve mevsimlik düzeltme yapıldıktan sonra, yıllık 750 bin adete çıkmış bulunuyor. Bu veri de Ağustos 2010 yılından bu yana en yüksek değer.
 Bu açıklanan veriler ümit verici, ama  henüz kriz başlangıç yılı olan 2008 yılının öncesi düzeylere çıkmış değil. Ben Bernanke yönetimindeki ABD Merkez Bankası'nın üçüncü parasal genişleme dalgasını başlatmasının arkasındaki önemli nedenlerden biri işsizlik oranını yüzde 8 düzeyinden yüzde 6 düzeyine indirmekti. İkinci hedef de konut sektörünü rahatlatarak krizde yara almış olan ailelere yardım etmekti. Bu hedefe doğru gidiş başlamış bulunuyor.
Tabii ki çok düşük faizlere rağmen kredi bularak konut satın almak hala oldukça zor, çünkü bankalar yüksek karlarına rağmen hala nakitin üstünde oturmaya devam ediyorlar, ama konut sektöründe bir canlanma da gerçekleşiyor! Bu da hem ABD ekonomisi hem de dünya geneli için olumlu bir gelişmedir!

<p> </p>

'Galatasaray küme düşebilir'

Karın ağrısı ile doktora gitti! Midesinden çıkanlar şoke etti

İşte kilo verdiren besinler! İşte listede yer alan yiyecekler...

Simpsonlar'ın kehanetleri şok etkisi yarattı! Koronanın bitiş tarihini verdi