• $8,48
  • €10,257
  • 496.102
  • 1441.33
07 Mart 2011 Pazartesi

ABD'de işsizlik düşmeye devam!

2008 yılında krizi çıkartan ABD, son iki yılda büyük depresyon, ikinci dip gibi kötü senaryolarla boğuşmuştu. ABD dünya üretiminin beşte birini yaptığından ABD ekonomisinin toparlanamaması tüm dünya için bir felaket sayılırdı.
Geçen hafta ABD'de 2010'un son çeyreğine ilişkin büyüme oranı yüzde 3.2'den yüzde 2.8'e revize edilmiş ve keyifler de bir miktar kaçmıştı. Ancak beklentiler de yukarı doğru bir revizyon yaşamaktaydı. Revizyonun detaylarında kamu harcamalarında ve özel tüketim harcamalarında beklenenden daha zayıf bir trend olduğuna işaret ediyordu. Ancak özel tüketim harcamaları ihracatla birlikte büyümeye en fazla katkıyı yapan kalem olmaya devam ediyor. Yine de, stoklarda görülen hızlı erime dolayısıyla büyüme temposunun güçlü olduğu söylenebilir. Son çeyreğe ilişkin büyüme oranı bu ay sonunda ikinci ve son kez revize edilecek.
ABD'de bu cuma ise işsizlik ve istihdam verileri yayınlandı. Buna göre ABD'de işsizlik oranı düşmeye devam ederek yüzde 8.9 seviyesine geriledi. Hatırlanırsa ocak ayında bu oran yüzde 9 seviyesine inmişti. Bu oran kriz sonrası, yani kabaca iki yıldır, işsizlik oranında gelinen en düşük seviye. Verilerin detayında şubat ayında tarım dışı istihdamın 192 bin kişi arttığı görülüyor. Daha da önemlisi, istihdam artışı tamamen özel sektörden kaynaklanıyor. Özel sektör istihdamı şubat ayında 222 bin kişi artmış. Böylece ABD'de özel sektör istihdamı son on iki aydır peş peşe artıyor. Bu da Amerikan ekonomisinin toparlanma temposu konusunda önemli bir fikir veriyor ve beklentileri yeniden yukarıya çevirdi. Diğer yandan aralık ve ocak aylarına ilişkin istihdam rakamları da yukarı yönlü revize edildi. Hatırlanırsa, ocak ayında istihdam rakamları düşük çıkmış ve moraller bir miktar bozulmuştu. Şubat ayındaki revizyonlar, ocak ayındaki bu durumun geçen ay bizim de değindiğimiz gibi, büyük oranda olumsuz hava koşullarından kaynaklandığı tezini destekledi.
Aralık ve ocak aylarındaki toplam 58 bin kişilik revizyonla birlikte, istihdamda net artış şubat ayı itibarıyla 250 bin kişiye ulaştı. Aşağıdaki grafik hem istihdam artışındaki hem de işsizlik oranındaki son dönem gelişmelerini özetliyor.

"grafik.20110307095928.jpg"
Amerikan ekonomisine ilişkin olumlu veriler sadece işsizlik oranı ve istihdam ile sınırlı değil. Son dönemde açıklanan verilerde, imalat sanayiine ilişkin, tedarikçilerden elde edilen ISM (Institute of Supply Management) endeksi şubat ayında 0.6 puanlık yükselişle 61.4'e yükseldi. İmalat dışı sektörlerde ise aynı endeks şubat ayında 0.3 puanlık artışla 59.7 seviyesine ulaştı. Bu endekste 50'nin üzeri seviyelerin ekonomik büyümeye işaret ettiği göz önüne alınırsa, her iki artış da şubat ayına ilişkin olumlu bir endikatör durumunda. Ocak ayına ilişkin verilerde dayanıklı mal satışlarının yüzde 2.7 oranında artması da aynı paralelde olumlu.
Bu olumlu görünüme karşın konut sektöründe zayıf görünümün devam ettiğini hatırlatmamız gerek. Bu durum hem konut satış rakamlarında hem de inşaat sektörüne ilişkin verilerde görülebiliyor. Ancak konut sektöründeki bu gelişmeler beklentilerle paralel olduğunda tedirginlik arz etmiyor.
Son dönemde Amerikan ekonomisini en fazla tedirgin eden gelişmeler Ortadoğu'da ve Kuzey Afrika'da yaşananlar ve bu olayların peşinden yükselen petrol fiyatları. Fiyatlardaki artışın, devam etmesi durumunda, Amerikan tüketicisini önümüzdeki dönemde sarsacağı ve ekonomik toparlanmada tempo kaybı yaşanacağı düşünülüyor. Ayrıca fiyat artışları enflasyon konusunu da yeniden gündeme getirecek. Libya'da devam eden olayların hangi boyutlara ulaşacağının belirsiz olması ve krizin Suudi Arabistan gibi diğer petrol üretici ülkelere sıçrama olasılığı, Amerikan ekonomisindeki olumlu görünümü tehdit ediyor. Tabii bu durum küresel ekonomiyi de olumsuz etkiler.

<p>Bedir Acar, 'Görüntüler öyle acımasız ve vahşi ki 21. Yüzyılda devlet terörünün kitabını yazıyorl

İsrail aslında neyden korkuyor?

Mescid'i Aksa'da bir araya gelen Müslümanlar, Ramazan Bayramı namazını kıldı

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde 87 yıl sonra bir ilk

Şırnak Valisi Pehlivan, Cudi Dağı'nda konuşlu üs bölgelerinde incelemelerde bulundu