• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
11 Kasım 2013 Pazartesi

ABD’de büyüme stok üretiminden

Bütün dünya ABD ekonomisinin nereye gittiği konusunu çılgınca merak ediyor. Çünkü ekonomi iyiye giderse FED likidite daraltmaya başlar korkusu ortalığa hakim. Bu nedenle “kötü iyidir!” anlayışı ortalığa hakim.
Bu arada ABD üçüncü çeyrek reel büyümesi geçtiğimiz günlerde ilan edildi. Üçüncü çeyrek için ilk tahmin olan bu veri, yüzde 2 civarında olan piyasa tahminlerinin oldukça üstünde ve yüzde 2.8 olarak gerçekleşti. Ancak bu veriye bakarak yapılabilecek olan en kötü değerlendirme ABD’de işlerin iyi gittiği tezine angaje olmaktır. Çünkü işler sanıldığı gibi iyiye gitmiyor.
Verilere bakıldığında üçüncü çeyrekte yüzde 2.8’lik çeyreklik büyüme var. Ama bir yıl evveline göre bakıldığında büyümenin yüzde 1.6 olduğu görülüyor. Son üç çeyrekte büyüme önce % 1.1 sonra % 2.5 sonra da % 2.8 olarak gerçekleşmiş. Ama esas önemli olan sektörel detay.
Özel tüketim harcamaları son üç çeyrekte önce % 2.3, sonra % 1.8 ve sonra da % 1.5 artış sergilemiş. Yani artış azalıyor. Özel yatırımlar ise son üç çeyrekte eksi % 4.7, sonra artı % 4.7 sonra da 1.6 artış sergilemiş. O da azalan artış sergiliyor ,yani daralıyor.
Ama aslında önemli olan sektörlerin büyümeye katkısıdır. Katkı demek sektörün payı ile sektörün artış hızının çarpılması demek. Yazıdaki büyümeye sektörel katkı tablosu pek ümit verici değil.

Üçüncü çeyrekte büyümeye en çok katkı stoğa üretimden yani satılmayan ürünlerden oluşuyor. Kamu harcamaları ve net ihracat da oldukça zayıf katkı yapmış. Tüketim ve yatırımın katkısı da azalıyor. Bu da FED’in likidite daraltma takvimini 2014 yılına itiyor. Yani kur riskini ayıklamak için biraz daha vakit var.
Bu şartlar altında tahminciler 2014 yılı büyümesini yüzde 2 düzeyinden yüzde 1.0 - 1.5 aralığına indirdiler. Aşağıdaki grafikteki büyüme artışı stoka üretimle gerçekleştiğinden tahmincileri kötümser yapıyor.


Veriler gelişen ülkelerin

<p>İstanbul merkezli 15 ilde DHKP-C terör örgütüne operasyon düzenlendi. 126 şüpheli hakkında gözalt

DHKP-C terör örgütüne operasyon

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'de Din Eğitimi Sempozyumu'na katılarak konuşma yaptı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Ekim 2021)

Kumanda görünümlü tabanca, polisi yaraladı