• $17,9512
  • €18,3945
  • 1036.77
  • 2777.51
29 Mayıs 2017 Pazartesi

ABD ve NATO !

Donald Trump dünya turuna çıkmıştı, sağı solu görüp biraz akıllanır, öyle geri döner diye ümit eden, düşünenler vardı. Ama Trump Efendi hayatının ilk NATO toplantısına gittikten sonra gene “şamşırdı”!

Nato’nun temel hedefi, üyelerinin ortak savunma yaklaşımı idi. Trump Avrupa’ya geldi ve ne yaptı? Trump sürekli bunu söylüyorum, Avrupalılar NATO’ya yapmaları gereken parasal katkıyı tam yapmıyorlar şeklinde konuşup duruyor, başka bir şey söylemiyordu. Trump, belki NATO üyelerinin tümünün ödemeleri gereken miktarın tümünü ödemediklerini vurgulaması önemli olarak görebilir. Ama NATO’nun tam 70 yıl kadar bir sürede global savaşı önlediğini ve bu sonucun dolarla, para ile tartışılmaması gerektiğini bir türlü anlayamadı.

Trump, Washington’da Rus’yanın Dışişleri Bakanını ve Büyükelçisini keyifle ağırlarken, Beyaz Saray’a gelen ziyaretçisi Angela Merkel’in elini sıkmayı red eden bir kişi. Benzer şeyleri NATO toplantısının yapıldığı Brüksel’de de yapmış. New York Times gazetesinin yazdığına göre, Trump, NATO’ya girebilmek için Rusya’ya sırtını dönen Montenegro’nun Başkanının elini sıkmazken, adamcağızı da bir resim çekiminde Rusya’yı ön plana çıkartabilmek için kenara, resim dışına itmiş.

NATO üyeleri, Trump’ın NATO anlaşmasının başlangıçtan beri en temel ilkesi olan 5 numaralı maddesinin , “yani one for all, all for one” ilkesini ön plana çıkartacağına , tutmuş gene para konuşmaya başlamış olmasını hiç sevmemişler..

Diğer taraftan da ABD Başkanı'nın Basın Sekreteri Sean Spicer ortalığı sakinleştirmek ve durumu kurtarmak için “ 5 numaralı maddeye sonuna kadar sadığız “ diyerek araya girip duruyormuş. Zaten insanlar Trump’ın NATO atık gereksiz gibi söylemlere giriştiğini de biliyorlar.

Dışİşleri Bakanı Rex Tillerson da geçtiğimiz haftalarda “ Nato Anlaşmasının 5 numaralı temel ilkesini tabii ki destekliyoruz!” diyerek ortalığı yatıştırmaya çalışırken ve Trump’a örnek olurken herkes “Trump da bu sözleri tekrar eder inşallah!” diye düşünüyorlardı. Savunma Bakanı Jim Mattis ve de Güvenlik Sekreteri General Mc Master da benzer sözler ediyorlardı.

Ama Trump söz dinlemedi! Kaldı ki Rusya’ya karşı olan yaklaşımı da çok sayıda insanı rahatsız etmekte. Trump ortaya çıktığından bu yana, Putin giderek agresif olmakta. Kırım’ın işgal edilmesi, Doğu Ukrayna’da işgal, Suriye’de alenen askeri savaş çıkarmak, NATO üyesi olan ABD ve de Avrupa ülkelerinde de seçimlere müdahale etmek artık yenilip yutulacak şeyler değil.

Sonuçta NATO toplantısının elle tutulabilir tek sonucu Trump ve Donald Tusk’ın Ukrayna konusunda benzer şeyler düşündükleri konusunda anlaşması olmuş.

NATO toplantısına katılanlar Trump’ın inanılacak bir kişi pek olmadığı ve de ABD’nin NATO liderliğinin de havada kaldığı sonucuna varmışlar.

Gidişat ise Putin’in beğendiği yöne doğru! Hadi hayırlısı!

<p>Mükemmel  Eşleşme dizisinde Necati rolü ile yer alan usta oyuncu Volkan Severcan,  Dizikotek prog

Mükemmel Eşleşme'nin Necati'si Volkan Severcan: 'Oynarsa Volkan oynar denmesi çok mutlu ediyor'

Kim der iki çocuk annesi diye... Meryem Uzerli mayolu pozuyla sosyal medyayı salladı

Hollywood yıldızlarının Türkiye'deki sesiydi... Sungun Babacan hayatını kaybetti

Uzayda yıllardır var olan 21 Türk ismi! çok az kişi tarafından biliniyor