• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
28 Nisan 2013 Pazar

ABD ve İngiltere büyüdü, dünya nefes aldı

Felaketlerle dolu geçen haftanın ekonomi haberleri arasında kötü sayılamayacak iki önemli haber vardı. Avrupa'dan gelen felaket haberlerinin etkisi ile sürekli kötümser tespitler yapmak durumunda olan iktisatçılar da biraz nefes aldılar.
Birinci olumlu haber ABD için 2013 ilk çeyrek reel büyüme tahminiydi. Bu veri tahminlerden düşük ama pozitifti.
Ocak, şubat ve mart 2013'ü kapsayan birinci çeyrek büyüme tahmininde reel ABD GSYİH'sı, yıllıklaştırılmış veri ile yüzde 2.5 büyüdü. Bu son iki çeyreğin büyüme verilerinin biribiri ile karşılaştırılıp, sonra dört ile çarpılarak, yıllık hale çevirilmiş şekli demek. Bu büyüme tahmini ABD'de zaman içinde revize edilir.
Diğer taraftan da bir yıl evvelinin aynı çeyreği ile karşılaştırıldığında büyüme 2013 ilk çeyreğinde yüzde 1.8 çıkmakta.

STOK ARTIŞI OLDU

Birinci çeyrekte nominal büyüme yüzde 3.7 olurken, GDP fiyat endeksi yüzde 1.2 arttı, bu da reel büyümeyi yüzde 2.5 düzeyine indirdi. 
Olumlu haber, reel büyümeye en çok katkı yapan sektörlerin özel tüketim ve stok artışı olması idi. Özel tüketim ilk çeyrekte yüzde 3.2 artarken, şirket yatırımlarında da yüzde 2.1 artış gerçekleşti. Büyümeyi aşağıya çeken ise kamu tüketimi ve net ihracat olarak gerçekleşti. Pay ile artış hızı çarpımı demek olan büyümeye katkılara dönersek özel tüketim, özel şirket yatırımları ve konut inşaatı bir arada alındığında ise hepsi pozitif büyüyen bu sektörlerin toplam yıllıklaştırılmış büyümeye katkısı  yüzde 3.3 puan oldu.

ÖZEL TÜKETİM KATKISI

Özel tüketim büyümeye yüzde 2.2 katkı yaparken, özel şirket yatırımlarının büyümeye katkısı sadece yüzde 0.2 puan oldu. Stok artışı büyümeye yüzde 1.0 katkı yaparken, konut sektörünün katkısı sadece 0.3 idi. Kamu sektörünün büyümeye katkısı ise yüzde eksi 0.8 ve net ihracatın büyümeye katkısı da eksi 0.5 olarak gerçekleşti.  Bu verinin uzun vadeli anlamı, Avrupa'da ve Çin'de daha da sert bir büyüme şoku, bir dramatik büyüme düşüşü olmadığı taktirde 2013 büyümesinin yüzde 2.5-3 arasında bir yere çıkma potansiyelinin olduğu.
İkinci olumlu veri ise İngiltere ekonomisinden geldi.      
2008 ikinci çeyreği ile 2009 ikinci çeyreği arasında beş çeyrek daralarak krizde ilk resesyonunu yaşayan İngiltere, 2011 son çeyreği ile 2012 ilk iki çeyreği arasında üç çeyrek peşpeşe daralarak beş yılda ikinci kriz dönemi resesyonunu yaşayan İngiltere, 2013 yılında yeniden ve üçüncü defa resesyon riski taşıyan görünümünden 2013 yılının ilk çeyreğinde GSYİH büyümesinin bir evvelki çeyreğe göre yüzde 0.3 olarak gerçekleşmesi ile kurtuldu. İngiltere çok eleştirilen bir şekilde "acı" kemer sıkma politikaları uygulamakta idi. İngiltere'nin reel büyümesi yıllıklaştırılır ise yüzde 1.2 düzeyine gelmekte. İngiltere şubat ayında artan işsizlik ile karşı karşıya kalmış, Fitch ülkenin en üst düzeydeki kredi reytingini düşürmüş ve ücretler de şubat ayından önceki üç ayda tarihsel rekor düzeyinde düşük kalmıştı. Büyüme hizmet sektöründen kaynaklanırken, konut sektörü büyümeyi aşağıya çekmiş oldu.
Dünyanın yedinci büyük ekonomisi olan İngiltere'nin üçüncü defa resesyona düşmekten kurtulması sterlinin değerini yükseltti. Gene de İngiltere'nin GDP sayısı kriz öncesi düzeyinin yüzde 2.6 kadar altında.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Yeni varyant hızla yayılıyor... Kovid geçirip, tat ve koku kaybı

Beynimizin parmak izi, hastalıkları veya kişileri tanımak için kullanılabilir mi?

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!