• $9,5985
  • €11,1771
  • 556.86
  • 1473.2
4 Ağustos 2014 Pazartesi

ABD ve FED risk yaratıyor mu?

Ağustos ayının ilk günü N.Y.Times gazetesinin editoryal bölümünde çıkan bir değerlendirme ABD’de ikinci çeyrek büyümesi yüzde 4 olarak ilan edildikten sonra FED tarafından yapılan açıklamada, ikinci çeyrek büyümesinin ilk çeyrekteki çöküşü telafi ettiğini ve bu nedenle FED’in ekonomiyi stimüle etmeye devam edeceğini vurguluyordu. Aynı gün Kansas City’de konuşan Başkan Obama da “Büyüme iyi, şirket kârları ve borsa endeksi iyi ama ben haftada 40 saat çalışan ve her gün 9-5 arası çalıştıktan sonra bir miktar da overtime çalışması bile istenen emekçiler görmek istiyorum!” diyerek FED’in pozisyonunu destekliyordu.

Veriler iyi gelmeye devam etti

Ancak geçtiğimiz cuma günü ilan edilen son istihdam verilerinde ABD’nin üçüncü çeyreğinin ilk ayı olan temmuz ayı sadece 209 bin iş eklenmiş olduğu ortaya çıktı. Bir evvelki üç aylık dönemde yani ikinci çeyrekte ayda ortama 277 bin iş eklenmişti. Son beş ayın ortalaması alındığında da emekçiler 33.7 saatlik çalışma haftalarında sıkışıp kalmıştı. Bu istihdam verisi açıklamasından sonra FED büyümenin artacağı veya azalacağı tamamen tesadüfe bağlı, tahmin yapmak pek mümkün değil diyordu. Tüm yıl için büyüme olsa olsa yüzde 2-2.5 aralığında kalır diye düşünülüyordu. FED enflasyon yıllık hedef olan yüzde 2 düzeyinin üstüne çıksa bile pek kıpırdanmaya niyetli değildi. Ama tabii şu anda senatoda çoğunluğu sağlamaya çalışan muhafazakar Cumhuriyetçiler de Obama’ya ve FED’e pek destek vermiyorlardı. Ancak bazı çok iyi veriler de gelmekte idi. Temmuz ayı ISM manufacturing index son üç yılın en yüksek değeri olan %57.1 ile artmıştı ve bu yılda yüzde 4.5 civarında bir büyümeye işaret ediyordu.

Bir diğer önemli veri olan haziran ayı özel tüketim harcamaları ise son üç ayın en yüksek değeri olan yüzde 0.4 artış sergilemişti. Bu durumda bir ay daha beklemek ve FED’in açıklamalarını izlemeden panik yapmamak gerekiyordu.
Aşağıdaki grafik tüketim harcamalarının makul bir gidişat gösterdiğini ortaya koyuyor.

<p>Futbol, sahaları aşıp evlerimizdeki televizyonlara, günlük  aktivitelere ve tabi ki son olarak oy

Neden PES Atarız?

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi

Kuraklık nedeniyle Van Gölü'nde yeni adacıklar ortaya çıktı

NBA tarihinin en iyi 75 oyuncusu açıklandı! İşte listede yer alan isimler