• $9,6171
  • €11,1898
  • 554.63
  • 1470.34
3 Mayıs 2015 Pazar

ABD ve dolar teklemeye başladı!

Son günler, yeni veriler ve gelişmeler açısından çok ilginç geçti. Gündemdeki en önemli, en çok merak edilen konu ABD Merkez Bankası Fed‘in basın açıklamasının neler içereceği konusu idi (faiz artış endişesi ve beklentisi nedeni ile tabii) . Ayrıca ABD’nin 2015 ilk çeyrek büyümesi de ilan edilecekti.

Tabii bu satırların yazarı aslında 2013 yılı Mayıs ayı sonundan itibaren ABD faiz artışı konusunda “panik yapmayın” vurgusunu yapadurmuştu. Ama bizim millet kötümserlikten vazgeçmez! Sonunda 2013 yılı Aralık ayına gelindiğinde kur yüzde 10 kadar dalgalanmıştı. Gerilimli 2013 Aralık ayı kaosunda ise kur artışı yüzde 25 düzeyine varmıştı. 2014 başında da kurları ve enflasyonu frenlemek için faizler yükseltilmek zorunda kalındı . 2014 yılında Bernanke yerine FED ‘de iş başına gelen Yellen tedbirli davrandı.
Yeni Başkan Yellen döneminde bir kere daha ABD acilen faiz arttırmaz tezini gündeme getirdim. Bunu da kimse dinlemedi ve piyasalar paniğe devam ettiler, kur da dalgalanmaya ve yükselmeye devam etti. 2015 yılında ise faiz artışının 2015 yılının üçüncü çeyreğinden önce gelmesinin pek mümkün olmadığını vurguladım. Gene kimseyi inandıramadık. Halbuki ABD’de ekonominin gidişatının zayıfladığı ve başta Almanya olmak üzere Avrupa’da daha da iyi gittiği belli idi ve biz de bu sayfada bu gerçeği yazmıştık. Ancak 29 Nisan 2015 tarihinde Fed aylık basın açıklamasını yapınca Fed faiz artışının 2015 son çeyreğinden önce yapılmasının pek mümkün olmadığı ortaya çıktı . Çünkü Fed yeni hedefi yüzde 2 enflasyona bir türlü gelemiyordu.
Bunun sonucu tabii doların az da olsa değer kaybedip, euronun biraz değerlenmesi oldu. Yani piyasa da faiz artışının ancak 2015 sonunda gerçekleşebileceğini nihayet anlamıştı.
Tabii en önemli diğer faktör ise iki gün evvel ilan edilen ABD’nin 2015 birinci çeyrek reel büyüme verisi oldu. Daha önceleri kar kış etkisi ile yüzde 1 civarında olması beklenen 2015 ilk çeyrek reel büyümesi 29 Nisan günü sadece yüzde 0.2 olarak gerçekleşti. İyimser görüş ABD ekonomisinin yılın bütününde yüzde 3 büyümeye gelebileceğini söyleyebilir ama bunun olasılığı da pek yüksek değil. ABD 2014 reel büyümesi yüzde 2.4 olarak gerçekleşmiş ve ilk tahminler 2015 için yüzde 3.1 olarak yapılmıştı, tabii şimdi tahminler aşağıya çekilecek.
Aşağıdaki grafikte ABD 2015 ilk çeyreğinin reel büyümesinin göreli büyüklüğünü görmek mümkün. Ortada negatiflik olmasa da, çok ciddi bir daralma var. 2014 üçüncü çeyreği yüzde 5.0 ve 2014 dördüncü çeyreği yüzde 2.2 reel büyüme düzeyinde olduğundan yüzde 0.2 değerinin çok kuvvetli bir daralma olduğunu görmek mümkün. Değerlenen doların ihracat üzerindeki etkisinin de en az kar kış kadar negatif etkili olduğu da düşünülüyor. (Not: ABD çeyreklik büyüme sayıları yıllıklaştırılmış olarak ifade edilir!)

<p>Futbol, sahaları aşıp evlerimizdeki televizyonlara, günlük  aktivitelere ve tabi ki son olarak oy

Neden PES Atarız?

Yıkamaya getirdiği halı servet değerinde çıktı

Mega lüks yat ''Lady Gulya'' Marmaris'te

Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırıldı! Restorasyon çalışması sırasında şans eseri bulundu