• $17,9588
  • €18,2998
  • 1027.69
  • 2857.18
22 Aralık 2017 Cuma

ABD ve Çin anlaşıyor

Dün bu satırlarda ABD ile Çin’in Kuzey Kore konusunda epey zamandır konuştuklarını ve tam da anlaşamadıklarını yazmıştım. Çünkü, düne kadar durum bu idi. İlginçtir, yazımdan bir gün sonra (benimle alakası tabii ki yok) Çin’le ABD galiba Kuzey Kore konusunda anlaşıverdiler.

Anlaşma nasıl olmuş? Medyaya göre birkaç önem li toplantı yapılmış. Önce Çin ve ABD askerleri görüşmüş. ABD’den General Richard, Çin’den de General Shao Youanming askeri konularda anlaşmada yakınlaşmışlar. ABD Askeri Kuvvet Komutanlarından General Joseph Dunford da zaten daha önce Beijing’e gidip Çin tarafıyla görüşmüş. En sonunda da birkaç gün evvel de, dün haberini yazdığım gibi, ABD Bakanı Tillerson ile Çin tarafı görüşmüşler ve de sonunda ertesi gün anlaşma ortaya çıkmış.

YÜZLERCE ŞİRKETİ ETKİLEDİ

Bilgi sahipleri Çin’in daha evvel Kuzey Kore sorununda ABD ile anlaşma yapmamasını, tarafların birbiri hakkında bilgi sahibi olmamasına bağlıyorlar. Bir de Çin’in, Kuzey Kore ile ABD arasında, ancak savaş başladıktan sonra hareket edebileceğini vurguluyorlar.

Şimdi ortaya çıkan verilere göre de, mayıs ayında UK sağlık sisteminin ve de ABD şirketi FED Ex’in parçası olan yüzlerce şirkete ve 150 ülkeye yapılan saldırıların Kuzey Kore organizasyonu olduğu da ortaya çıkmış. Bu bilgi de Çin’in sorunlara farklı bakmasını getirmiş. Kuzey Kore’nin sorunları yarattığı, 12 Mayıs 2017 günü belli olmuş ama detaylar ancak şimdi gündeme gelmiş.

BITCOIN TALEP EDİYORMUŞ?

Kuzey Kore’nın nükleer silahlarla kendisinden çok daha büyük olan ülkelere bile saldırabileceği de ortaya çıkmış.

The Financial Times gazetesine göre, ilginç olan Kuzey Kore’nin tehlikeli yaklaşımlarıyla sorun yaratarak, para toplama girişimi de yapmakta olmasıymış.

Kuzey Kore cryptocurrency denen şeyleri, çok yüksek dozda kullanarak iyice yüksek dozda para kazanabilmiş. Önce bilgisayarlar sabote edilip, sonra da sabotajın durması için bitcoin talep edilmekteymiş.

Seul Üniversitesi’nde ‘cyber’ experi Park S. Chun, bitcoinin Kuzey Kore’ye çok faydalı olduğunu, çünkü kaynağının bilinmemesinin, agressif siyasi rejim için çok kolaylık yarattığını yazmış.

Bugün yazdıklarımız Financial Times’tan ve diğer gazetelerden aktarıldı. Bakalım daha neler öğreneceğiz.

<p>Ezgi Aşık soruyor, Meteoroloji Uzmanı Fevzi Burak Tekin cevaplıyor</p>

İstanbul'da sağanak yağış ne durumda?

Balıkesir'de işlenip 37 ülkeye satılıyor

Depremin izleri su altında tüm gerçekliğiyle duruyor

Çamura bulanan İstanbul Boğazı havadan görüntülendi! Deniz suyu kahverengiye dönüştü