• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
13 Şubat 2018 Salı

ABD üniversitelerinde Bitcoin dersleri artıyor

Bitcoin’ın fiyatı geçen yıldan bu yana çok çok düştü ama ABD’nin elite üniversitelerinde de Bitcoin ve Blockchain üzerine verilen derslere kaydolanların adeti azalmıyor, tersine artıyor! Geçtiğimiz 10-11 şubat tarihli New York Times International gazetesinde, uzun bir makale konuyu gündeme getiriyordu.

ABD’nin çeşitli zirve üniversiteleri, mesela Carnegie Mellon, Cornell, Duke, MIT ve Maryland Üniversitesi gibi seçkin birçok üniversite, hem de master düzeyinde, Bitcoin ve Blockchain dersi vermektelermiş ve de sınıflara katılanların sayısı hızla artmaktaymış.

New York Üniversitesi’nde iş hukuku ve de işletme dersi hocası Profesör David Yermack, bu konudaki ilk dersi veren birkaç kişiden biriymiş. Bu ders de diğer dersler gibi ders puanı almakta olduğundan çok ilgi duyuluyormuş. Profesör Yermack, 2014 yılında derslere başladıktan birkaç ay sonra ise Basel’de merkez bankalarının çalışanları için de benzer bir kurs verdikten sonra, meslektaşları dalga geçmeyi bırakmışlar, dersi ciddiye almışlar.

Profesör Yermack ders için NYU Üniversitesi’nde 180 kişilik salonda ders veriyormuş ama salon yetmemeye başlamış ve şimdi de en büyük salon olan 225 kişilik sınıfta ders vermeye mecbur olmuş.

Geçen ay ise California Üniversitesi Berkeley’de verilen ilk ‘Blockchain and Cryptoeconomics’ adlı derste öğrenciler ancak ayakta yer bulabilmelerine rağmen sınıfa katılmakta imişler. Berkeley’deki sınıfta sadece 75 kişilik oturacak yer olduğundan sınıf küçük kalmakta ama ayakta duranlar öğrenci sayısını sabırla artırmakta imişler.

Duke Üniversitesi’nde işletme hocası olan Profesör Campwell Harvey ise, bu konuda 231 öğrencisi olan bir sınıfta bitcoin dersi vermekte imiş.

Geçen hafta Stanford Üniversitesi’nde üç günlük bir konferansta blockchain yazılımları üzerine bir de bilgisayar kursu verilmiş. Carnegie Mellon Üniversitesi’nde ders veren Nicolas Christin adlı bilgisayar Profesörü de ‘Cryptocurrencies, Blockchains and Applications’ adlı bir ders vermekte imiş.

Öğrenciler derslerden memnun ve de derslerde blockchain öğrenmenin ve iyi bilmenin, iş bulma piyasasında son derece faydalı olduğunu da söylüyorlarmış.

Berkeley Üniversitesi öğrencileri ise, başka ortamlarda öğrendikleri şeyleri ‘Campus Club’ adını verdikleri bir yapıyı kullanarak, ‘Blockchain Technology!’ adlı derslerde eğitim vermekte imişler. Herhalde ‘Hayırlısı!’ demekten başka bir çare de pek yok!

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!