• $9,2619
  • €10,7671
  • 526.934
  • 1409.56
20 Ekim 2016 Perşembe

ABD seçimlerinde son anket sonuçları

ABD uzun zamandır görülmemiş bir 'sokak çatışması' havası içinde geçen bir seçim öncesi dönemi yaşamakta.Bu ülkede 30 yaşından 40 yaşına kadar tam 11 yıl yaşamış, öğrencilik ve sonra da öğretim üyeliği yapmış bir insan olarak, birkaç seçim görmüştüm ama bu seferki sokak havasındaki seçim gibi bir seçim öncesi hiç görmemiştim .

Trump taraftarları Cumhuriyetçi Parti sempatizanlarına seçimde hile yapılacağını düşündüklerini ve bu nedenle de seçim oylaması yapılan yerlere gidip 8 Kasım günü yapılacak olan seçimde hile yapılmasını, oy çalınmasını engelleme de gerekirse, duruma müdahale edip hakim olmalarını söylüyorlar. Çünkü geçmişte ABD seçimlerinde çok oy çalındığını söylüyorlar. Bunu da ilk defa duyuyorum!

Ama diğer taraftan bakılırsa da çeşitli ve farklı, ama büyük medya unsurlarında yapılan anketler de var. Bunlardan NBC News ve de Wall Street Journal tarafından ortak yapılan bir anket Bayan Clinton Bay Trump’ı yüzde 11 puan daha fazla oy alarak geçtiğini, bu açık farkta da Trump’ın televizyonda gösterilen, geçmiş ve bugünkü, uygunsuz kadın-erkek ilişkileri yaklaşımı sorunlarının ortalığa çıkmasının önemli bir rol oynadığı, elde edilen bulgular arasında.

Diğer taraftan da ABC ve de Washington Post tarafından ortak yapılan ankette ise Bayan Clinton’un yüzde 47 oy alabileceği, Bay Trump’ın ise yüzde 43 oyda kalabileceği sonucu gündeme gelmiş. Yani yüzde 11 düzeyinden daha küçük bir fark oluşabileceği de gündeme getiriliyor.

Anketlerin detaylarına bakıldığında Bayan Clinton kadınlar arasında Trump’ı tam 20 puan ile geçmekte imiş.

Diğer taraftan erkekler arasında ise Trump’ın yüzde 3 önde olduğunu gündeme getiren anketler varmış. Eylül ayında ise iki adayın oyları kabaca eşit duruma gelmişti.

Bu yazının yayımlandığı 20 Ekim Perşembe gününden önceki, çarşamba günü iki aday son kez karşı karşıya gelmiş olacaklarından ve böylece daha güvenilir bir oy tablosu ortaya çıkacak olduğundan, ABD seçiminin sonucu konusundaki tahminler, daha güvenilir şekilde medyaya yansıyacak.

Son Trump-Clinton tartışması ilginç bir şekilde Las Vegas’ta yapılacak. Hatırlanırsa geçmişte Trump en çok parayı 'casino' denen kumarhaneleri işleterek kaybetmiş. Bu sefer Las Vegas yani bir 'has' kumarhane kentindeki son toplantısında, Trump yüksek sayıda sempatizan bulabilecek mi, yoksa desteği daha da azalacak mı, doğrusu çok merak ediliyor.

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi