• $13,7317
  • €15,5655
  • 786.849
  • 1910.41
1 Mayıs 2014 Perşembe

ABD önlem listesinde en önemli kişi kim?

Ukrayna’da işler iyice karışıyor. Geçtiğimiz günlerde Ukrayna’nın doğusundaki ülkenin ikinci en büyük kenti olan Kharkiv’in, bazen Rusya taraftarı bazen ise Ukrayna ulusalcıları taraftarı gözükerek durumu idare etmeye çalışan Belediye Reisi Gennady Kernes kurşunlandı ve ağır yaralı olarak hastaneye yatırıldı. Diğer taraftan da ABD, Rusya’nın Ukrayna’yı daha da karıştıracak yaklaşımlara devam etmesi nedeniyle bazı ek önlemleri genişletmeye başladı. Bu önlemler tarafından hedef alınan kişiler arasında en önemli kişi ise aşağıda tanıtacağımız Igor Sechin.
Igor Sechin Rus devletinin sahibi olduğu petrol şirketi Rosneft’in bir numaralı yöneticisi. ABD Sechin’i yasaklılar listesine koymakla Rusya’da Putin’den sonra ikinci en güçlü kimseyi hedef almış bulunuyor.

BU YAZIYI SPİKERDEN DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Rosneft operasyonunun mimarı

Sechin daha evvel bir KGB ajanı idi. Ajanlar tarafından kurulmuş “Siloviki” adlı elite grubun üyesi idi. Bu gruba dahil eski ajanlar temel hedef olarak Rusya’nın liberal ve dışa açık hale dönüşünden şikayetçi olup Rusya’da devlet kontorolunun yeniden güçlendirilmesi hedefi için mücadele vermekte idiler. Sechin özellikle Mikhail Khodorkovsky tarafından sahip olunan Yukos adlı petrol şirketine el konması ve daha sonra Rosneft’ine geçmesi operasyonunun en önemli kişisi olarak tanınmakta. Bay Sechin Putin’in yoldaşlarından biri olarak biliniyor.
1990’lı yıllarda Putin St.Petersburg Belediye Reisi Yardımcısı iken Putin’in Özel Kalem Müdürü olarak çalışmıştı. Putin başkan olunca da Sechin de Başkan Yardımcısı görevine getirildi. Sechin Putin’in bugünlere gelmesi sürecinde en güvendiği ve görev verdiği kişi olarak tanınıyor. Putin’in başkanlığa ilk geldiği dönemde Sechin büyük çapta perde arkasından çalışan, ortalıkta görünmeyen perde arkası bir görevde idi. Ancak son dönemde Sechin karanlıklardan çıkmış bulunuyor. Putin 2008'de Başbakan olduktan sonra Sechin ortalığa çıktı ve Başbakan yardımcısı görevini üstlendi. 2012'de Putin yeniden Başkanlığa dönünce de Sechin Rosneft’in başına geçti. Sechin Rosneft’in 55 milyar dolara TNK-BP adlı şirketi almasını sağlayarak Rosneft’i dünyanın en büyük borsada yer alan petrol üreticisi yaptı.
Sechin, Rosneft'ten elde ettiği güç ve Putin desteği ile Rusya’nın uluslararası iş ortamında en önemli temsilcisi haline gelirken Batı’nın enerji şirketleriyle, örneğin ExxonMobil ve Statoil arasındaki ilişkileri geliştirmek ve Rusya ile diğer bazı devletler arasında, örneğin Çin ve Japonya ile, yakınlaşma gibi adımların mimarı oldu. Eğer Rusya Ukrayna’da ciddi bir savaşa taraf olur ve Avrupa’ya enerji satamazsa Çin Avrupa’nın yerine Rusya’nın baş enerji müşterisi olabilir tezini gündemde tutan kişi de o.

Yıllık maaşı 50 milyon dolar

Geçen yıl Forbes yapılan bir incelemede Sechin’in Rusya’nın en yüksek maaşlı yöneticisi olduğu ve yılda Rosneft yöneticiliğindeki başarısı nedeniyle 50 milyon dolar yıllık maaş aldığı da kamuoyuna yansıdı. Sechin dev Rosneft’in yüzde 0.13 kadar hissesine de sahip bulunuyor ve bu hissenin değerinin 80 milyon dolar olduğu da konuşuluyor. Ama Sechin’in yurt dışında bulunan varlıkları olmadığı da düşünülüyor.
Zaten ABD’nin hedef aldığı şirketler ve onların yöneticileri daha çok Rusya içinde çalışanlar. Çoğu da Gennady Timchenko, Arkady ve Boris Rotenberg ve Bank Russiya gibi ilk önlemler listesinde zaten bulunanlar. ABD henüz banka ve büyük şirketlerin kendilerini önlem listesine almamış durumda.

<p>Oyuncu kadrosuyla göz kamaştıran 'The French Dispatch' nihayet beyaz perdede...  Türkiye'de 'Fran

'Gazeteciliğe aşk mektubu' The French Dispatch

Bu yiyecekleri sakın buzdolabına koymayın!

Tokat'ta lise kütüphanesinde 2 el yazması Kur'an-ı Kerim bulundu

Hamzabeyli Sınır Kapısı'nda TIR kuyruğu 19 kilometreyi buldu